Ogulin piše EU komisiji i Ursuli: Ne želimo plaćati štete iz Aglomeracije Karlovac – Duga Resa
Povezuju to s tvrtkom VIK čiji će korisnici ubuduće biti zbog spajanja tvrtki
Ogulin se odlučio zbog Aglomeracije Karlovac – Duga Resa obratiti Europskoj komisiji i među ostalim, Ursuli von der Leyen. Razlog je taj što Ogulinci ne žele plaćati nestručno izvedene radove u Karlovcu, jer će, tvrde, veliki dio milijunskih šteta koje su nastale nestručnim provođenjem projekta spasti na tvrtku Vodovod i kanalizacija d.o.o. Karlovac, a što će se odraziti i na građane Ogulina, koji će u budućnosti biti korisnici usluga te tvrtke.
Tako u molbi za zaštitu ugleda EU i sprječavanje buduće štete po proračun EU uslijed uništavanja privatne i javne infrastrukture prilikom provedbe projekta „Poboljšanje vodokomunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac – Duga Resa“ stoji:
Grad Ogulin je drugi po veličini grad u Karlovačkoj županiji. Površine je 538,1 km² i ima 12.246 stanovnika. Obzirom da je Republika Hrvatska nedavno usvojila zakon po kojem će doći do objedinjavanja tvrtki koje se bave vodoopskrbom, odvodnjom i pročišćavanjem otpadnih voda, proizlazi da će poduzeće Vodovod i kanalizacija d.o.o. Ogulin potpasti pod tvrtku Vodovod i kanalizacija d.o.o. Karlovac, kao najveću tvrtku u Karlovačkoj županiji. Upravo zbog toga s velikom zabrinutošću promatramo provođenje radova na projektu „Poboljšanje vodokomunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac – Duga Resa“ (ref. broj: KK.06.4.2.55.) jer će veliki dio milijunskih šteta koje su nastale nestručnim provođenjem projekta spasti na tvrtku Vodovod i kanalizacija d.o.o. Karlovac, a što će se odraziti i na građane Ogulina, koji će u budućnosti biti korisnici usluga te tvrtke.
Naime, Grad Karlovac je postao primjerom komunalne i infrastrukturne katastrofe bez presedana, koja se financira novcem europskih poreznih obveznika i potporom EU.
Prilikom nestručnog provođenja projekta „Poboljšanje vodokumunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac – Duga Resa“ (ref. broj: KK.06.4.2.55.) došlo je do nezapamćene i katastrofalne razine oštećenja javnih i privatnih zgrada u povijesnoj jezgri grada Karlovca.
Posjedujemo informaciju, a u nastavku dostavljamo i fotografije primjera, da je od ukupno 270 zgrada u zaštićenoj povijesnoj jezgri grada Karlovca – poznatoj kao karlovačka Zvijezda, nestručnim izvođenjem radova na obnovi kanalizacije oštećeno čak 54 zgrade ili 20% ukupnog stambenog fonda karlovačke Zvijezde. Postotak oštećenja u ulicama na trasi izvođenja radova je mnogo veći i penje se na preko 90% oštećenih zgrada (posebno u Kraševoj i Klaićevoj ulici u Karlovcu). O svemu, posebno o oštećenjima na zgradi karlovačkog Veleučilišta i na zgradi Kamod, su pisali nacionalni, regionalni i lokalni mediji. Objavljeni tekstovi su i dalje dostupni na internetu.
Posebno nas zabrinjava što su prilikom nestručno provedenih radova na obnovi kanalizacije ponovno oštećene zgrade koje su tek nedavno obnovljene sredstvima EU.
Zgrada karlovačkog Veleučilišta je 2021. godine obnovljena europskim sredstvima u sklopu projekta „Atrij znanja“, vrijednost projekta 5 mil. EUR (ref. br: KK.01.1.1.02), a sada je opet oštećena zbog nestručne obnove kanalizacije u sklopu projekta Aglomeracije. Šteta na zgradi Veleučilišta se procjenjuje na 1,3 mil. EUR.
Zgrada Kamod je također nedavno obnovljena sredstvima Fonda solidarnosti EU u sklopu projekta „Izrada projektne dokumentacije i provedba mjera zaštite zgrade Kamod“ (ref. br: 74-0068-22). Iz tog fonda je u zgradu uloženo 2,1 mil. EUR. A sada je zgrada ponovno teško oštećena.
U petak planiraju imati konferenciju za novinare pred zgradom Gradske uprave u Karlovcuzajedno uz inicijativu građana Zvijezde i Gaze
Osim javnih zgrada, oštećeno je i više od 50 privatnih objekata. Građani Karlovca su izgubili svoju imovinu i sudski će tražiti obeštećenje nastalo provođenjem projekta. U Karlovcu je na provođenju ovog projekta već do sada učinjena šteta od nekoliko desetaka milijuna eura, a točan iznos se tek treba utvrditi. Nas, kao buduće korisnike poduzeća Vodovod i kanalizacija d.o.o. Karlovac, izrazito zabrinjava činjenica da će u nadoknadi milijunske štete morati sudjelovati građani Ogulina i Grad Ogulin kao jedinica lokalne uprave i član skupštine budućeg objedinjenog društva.
Posebno zabrinjava činjenica da radove financira Europska komisija. Pitamo se kako je moguće da se novcem poreznih obveznika EU financira uništavanje europske kulturne i povijesne baštine bez presedana. Sve ovo izuzetno šteti ugledu EU i potpuno je u suprotnosti s ciljevima Kohezijske politike.
Također zabrinjava krajnje loša provedba građevinskog nadzora na projektu Aglomeracije. Pitamo se, kako je moguće da je nadzor dopustio oštećenje čak 54 javna i privatna objekta, a da nije zaustavio radove i otklonio uzroke nastalih oštećenja. Da stvar bude gora, istom metodologijom izvođenja se predviđa i nastavak radova u Draškovićevoj, Bencetićevoj i Gambonovoj ulici u Karlovcu. Potpuno nam je neshvatljivo da stručnjak za geomehaniku, koji je angažiran na projektu, unaprijed predviđa i najavljuje daljnja oštećenja prilikom izvođenja radova metodom zaštite građevinske jame talpama (žmurjem) s kojima je i do sada došlo do ovako velikih i milijunskih oštećenja.
Zbog svega ovoga, zabrinuti građani Karlovca su pokrenuli kampanju kojom traže od nositelja projekta tj. investitora (Grad Karlovac i javno poduzeće Vodovod i kanalizacija) HITNO provođenje nezavisne stručne revizije projektne dokumentacije i dosadašnjeg načina izvođenja radova.
Nažalost, nositelj projekta je odbacio zahtjeve oštećenih i zabrinutih građana i nastavio s radovima. Ta nas činjenica posebno zabrinjava, jer će nastavak radova na ovakav način nesumnjivo dovesti do još većih oštećenja zaštićene povijesne i kulturne baštine grada Karlovca.
Grad Ogulin kao jedinica lokalne uprave podržava opravdane zahtjeve građana Karlovca za provođenje nezavisne revizije koja treba utvrditi stupanj (postotak) odgovornosti svih sudionika ovog velikog projekta koji se već sada pretvorio u komunalnu i infrastrukturnu katastrofu bez presedana. Nezavisna revizija projekta Aglomeracije Karlovac – Duga Resa trebala bi dati odgovor na pitanje u kojoj mjeri su odgovorni naručitelj, projektant glavnog projekta, izvođač i projektant izvedbenog projekta te nadzor. Jedino se na taj način se može smanjiti iznos štete koju će trebati građanima Karlovca nadoknaditi poduzeće Vodovod i kanalizacija d.o.o. Karlovac.
Zbog svega navedenog, pridružujemo se zahtjevima oštećenih i zabrinutih građana Grada Karlovca, a sve zbog straha da će i građani grada Ogulina, kao i svi građani općina i gradova koji će se pripojiti uslužnom području, snositi troškove štete i najljubaznije molimo Europsku komisiju da HITNO provede sve kontrolno-revizijske postupke na projektu „Poboljšanje vodokomunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac – Duga Resa“ (ref. broj: KK.06.4.2.55.) u Karlovcu.
U nastavku Vam dostavljamo i nekoliko snimaka koji svjedoče o razini nestručnosti na provođenju projekta „Poboljšanje vodokomunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac – Duga Resa“ (ref. broj: KK.06.4.2.55.)