Ogulincima je grad prelijep, mladima je tuđa trava zelenija, a oni koji rade u Njemačkoj kažu da ovdje sve ima “miris” i nije anemično kao “gore”
Pronašli smo sugovornika koji je u Ogulinu kupio kuću, on i supruga rade u Njemačkoj, zadovoljni su plaćama, ali gore je sve “sterilno”
Što i kako razmišljaju mladi Ogulinci, na terenu je istražila ekipa Radio Mrežnice.
Otkrili su nam da Ogulin ima mirise, dušu, da je lijep gradić ( što smo znali i prije), dio mladih je standardno nezadovoljan i vide se negdje drugdje, no oni koji su probali “anemičnu” Njemačku, ovdje su našli sve.
Iva i Darija misle da su najveće prednosti Ogulina to što je manji grad, ali ima sve što čovjeku treba za život, baš je grad po mjeri čovjeka. Kažu da je lijep, čist, ima dobru ponudu i svakoga bi pozvale da dođe, bar na izlet. Ne znaju baš je li grad za mlade, ali nadaju se da će se stvari promijeniti. – Dosta mladih odlazi, moglo bi se pričati o razlozima, ne možemo baš reći da je Ogulin grad u kojeg mladi hrle.
Da je to tako svjedoče jer jedna od njih je stalno na ugovoru na određeno vrijeme, ostala je bez posla u Karlovcu i teško joj je sad u Ogulinu naći posao. Ako ne nađe posao, misli da će dalje. Druga se pak doselila u Ogulin prije 8 godina iz Gorskog kotara zbog posla i dobro joj je. -Apsolutno sam zadovoljna, nikad mi prioritet nije bio veliki grad, ne hrlim tamo.
Što se prometne povezanosti tiče, kažu da je ok, ali bi moglo i bolje. – Vlakovima nije dobra povezanost s Rijekom i Zagrebom, tko nema auto, teško je.
Zlatko je naš sljedeći sugovornik. U Ogulinu su on i supruga kupili kuću, a rade u Njemačkoj. -Svidio nam se grad, imamo tu i obitelji, kad se odlučimo vratiti ima posla, atrakcija. Veli da je Ogulin grad za mlade, prelijep, a najviše mu se sviđa park. – Bilo je predivno i za Božić, sad je opet lijep, ovo je prekrasni dio grada. Pitali smo ga da usporedi Njemačku, Ogulin i Bosnu. – Nema velikih razlika između Bosne i Hrvatske. A Njemačka? E to sam bio prisiljen zbog neprilika otići, poslovi su bili dobri, šefovi ne. Uvijek me srce vuče doma, Njemačka mi nije mjesto za živjeti. Jest da je sređena, ali nema, da se izrazim, mirisa, anemično je. Kad dođemo ovdje, imamo miris šume, trave, tamo toga nema.
I on primjećuje rast cijena u trgovinama, ali i nekretnina, no da plaće ne idu gore. U Njemačkoj su cijene također narasle, a ako si dobar radnik šef ti daje dobru plaću.
Dejan Kušić pravi je Ogulinac. Radi preko studentservisa, studira u Rijeci. Kad uspoređuje ova dva grada kaže da je Rijeka razvijenija, Ogulin se gradi. – Otvarat će se ovdje radna mjesta, Bjelin se širi, struka me ipak nekako više veže za Rijeku. Kaže da ima u gradu sadržaja za mlade, ima turizma, ima djece. Kako radi u trgovačkom centru, vidi da cijene rastu, kaže nije to okej za naše standarde, ali što se može. Korona je njemu i mnogima uzela izlaske, vidjet će što će biti u budućnosti.
Jelena i Tatijana žive u Ogulinu, ne misle da je grad za mlade. – Nema zanimacija, nema se što raditi, nemamo kamo za proć’, nema se što raditi. Jedna sad ide u srednju školu u Rijeku, druga je ostala u Ogulinu.
Damir kaže da su prednosti Ogulina što je lijep grad, ima aktivnosti i za mlade, djecu i starije. Sviđaju mu se događanja. Što se standarda tiče, vidi da cijene svugdje rastu i da se treba boriti. -Ako čovjek radi i ako se bori, može živjeti lijepo. Sjediti kod kuće i tražiti posao, a moliti Boga da ga se ne nađe, nije rješenje. A mislim da dio mladih to radi. Dalo bi se ovdje lijepo živjeti i raditi. Kaže da je koronu prebolio dvaput, nije mu bilo ništa, o cijepljenju ne misli ništa i dodaje – Tko god može, nek’ ne ide na cijepljenje.