Karlovac ZAVIRIO I IMAO ŠTO VIDJETI Objavljeno 25.4.2018. - 8:06 Podijeli
Suženi profil, loši vijci, brojni nedostaci. Gdje je nestala kontrola kvalitete radova?
Gradski vijećnik Davor Petračić tvrdi: Karlovački Vodovod i kanalizacija u Krležinoj su ulici ugradili novu cijev za vodu čiji je kapacitet tek 33 posto od prethodne! Što je s pritiskom vode, što da se dogodi požar, gdje je nestala struka, tek je dio pitanja koja Petračić postavlja u svom komentaru.
Nakon što je zavirio u svježe načinjeni iskop s obje strane kod nove pošte i ceste koja vodi od tržnice prema kružnom toku kraj Konzja, kaže da je imao što i vidjeti.
-Vodovod i kanalizacija d.o.o., tvrtka koja se inače razmeće novčanim davanjima prema drugim gradskim tvrtkama, u nedavnoj prošlosti i nogometnom klubu i dijeli božićnice i uskrsnice, izvršili su intervenciju ispod ceste i umjesto postojeće cijevi unutrašnjeg promjera 96,8 mm, provukli cijev unutrašnjeg promjera 55.4 mm , odnosno smanjili kapacitet cijevi sa 73,59cm2 na 24,10cm2, odnosno na 33% , odnosno, sveli ga na samo jednu trećinu !
Dakle, od današnjeg dana pa na dalje, veliki dio Krležine ulice ovisiti će o cijevi od polietilena čiji je kapacitet smanjen na 1/3 prvobitne cijevi, kaže Petračić.
Pita se i smatra li VIK, kao tvrtka s jednom od najviših cijena vode i kanalizacije u HR da će stanari Krležine po dogovoru se početi buditi u različita vremena kako bi imali dovoljan pritisak u vodovodnoj cijevi za umivanje, kupanje i pranje zubiju, a wc školjke ispirati sa ugrađenim tajmerom po rasporedu od 7 do 10 sati kako bi svi imali dovoljno vode.
– Ne želim niti pričati u kojoj bi se situaciji vatrogasci, ta jedina organizacija u koju u ovom gradu imam još uvijek potpuno povjerenje , našli kada bi trebalo sa velikom količinom vode gasiti neku zgradu u Krležinoj ulici, dodaje Petračić.
Tvrdi da je glavno pitanje gdje je nestala struka. -Znam da postoje ljudi koji su zaposleni u toj tvrtci prema kojima gajim iskreno poštovanje jer imaju ogromno iskustvo i znaju detalje koje rijetko tko zna i o kojima ovisi vodoopskrba grada ?Zašto vehementni i sveznajući bivši direktor te tvrtke, inače ekonomist koji je svoju karijeru izgradio isključivo sa stažom u gradu i gradskim tvrtkama, a koji sada obavlja važno mjesto dogradonačelnika nije svom nasljedniku ostavio jaku struku i kontrolu kvalitete, kao i planiranje tako bitnih stvari kao što je vodoopskrba grada Karlovca, navodi Petračić i pita se vodi li itko brigu o vodoopskrbi Karlovca.
– U ovom slučaju, ugrađen je znatno manji profil od projektiranog pri čemu su ugrađena suženja koje će prouzrokovati hidrauličke udare i dodatno narušiti stabilnost vodoopskrbe, ugrađeni su vijci koji nisu otporni na dugotrajno izlaganje vlazi u zemlji pri čemu nije ugrađen čak niti predviđen broj vijaka koliko spoj treba sadržavati, ukratko previše nedostataka za jedan slučajni pregled i kontrolu radova koju izvodi naša tvrtka koja ima monopol na održavanje vodovodne mreže, tvrdi vijećnik.
Pita se koliko Karlovac gubi vode, vremena i novaca na račun tako loših popravaka i priprema li se crni scenarij vodoopskrbe ako takvi popravci postanu pravilo ? Ili su već postali pravilo, dodaje. Kao prilog svoje tvrdnje navodi primjer ispred svoje zgrade gdje već godinama curi vodovod, voda izbija na površinu i čini trajno vrelo, a djelatnici VIK-a periodično dolaze, zatvaraju vodu, ugrađuju reparacijske spojnice, cijev dalje šprungira i eto ih opet nakon 3-6 mjeseci,a mi već nekoliko puta pijemo zamućenu vodu nakon popravka, tako već sigurno 5-6 put, u 2-3 godine, objašnjava Petračić pa s pita tko to savjetuje gradonačelnika koji je društvenog usmjerenja, pa je za pretpostaviti da mu u tom dijelu treba pomoć.