Porast obiteljskog i vršnjačkog nasilja u Karlovcu
Na niti jedno nasilje ne smijemo ostati imuni
Porast prijava za obiteljsko nasilje, ali i ono vršnjačko, podaci su koje je iznijela Ženska grupa Korak u sklopu svog projekta Mijenjam sebe-Mijenjam društvo.
Sudjelovanje Hrvatskog zavoda za socijalni rad u ovakvim programima je od iznimne važnosti jer se kroz projektne aktivnosti pružaju tretmanske intervencije za ciljane skupine korisnika- psihosocijalno savjetovanje za odrasle počinitelje nasilja u obitelji te za maloljetne počinitelje kaznenih djela.
I nadalje uključujemo osobe počinitelje obiteljskog nasilja u psihosocijalno savjetovanje Udruge Korak. Riječ je najčešće o odraslim osobama te maloljetnim i mlađim punoljetnim osobama počinitelja kaznenih djela, u Savjetovalište udruge Korak psihosocijalnog tretmana.
U pravilu je riječ o odgojnoj mjeri (posebnoj obvezi) koja može biti izrečena u predpripremnom postupku putem ODO ili u sudskom postupku, a sukladno odredbama Zakona o sudovima za mladež.
Od iznimne važnosti su nam ovakve vrste suradnje te je jako važno podržati i poticati ovakve projekte i inicijative u budućnosti, obzirom da su potrebe za savjetodavnim radom u sustavu sve veće.
U prilog tome govore i statistički podaci Područnog ureda Karlovac koji bilježe porast slučajeva obiteljskog nasilja i nasilja među vršnjacima.
Prošle godine zaprimili smo 177 prijava obiteljskog nasilja, dok je tijekom 2021.g. bilo 136 prijava. Od toga je u 65 % slučajeva riječ o nasilju u obitelji koje se evidentira po prvi puta, a u 35 % slučajeva riječ je o recidivu.
Tijekom 2022.g. godine zaprimili smo 19 prijava vršnjačkog nasilja, a za usporedbu, samo do svibnja ove godine zaprimili smo 15 prijava nasilja među vršnjacima.
Područni ured upućuje korisnika (počinitelja nasilja) u psihosocijalno savjetovanje s ciljem da se kroz tretman pokuša osnažiti pojedinca i potaknuti ga na promjenu jednog specifičnog djela ponašanja koje je procijenjeno kao neprimjereno i ugrožavajuće za članove obitelji, a i njega samog.
U radu s mladima princip rada je isti, potiče ih se na asertivne i društveno prihvatljive obrasce ponašanja, na jačanje samopouzdanja, osobne odgovornosti i samokontrole nad vlastitim emocijama i postupcima.
Valja napomenuti da je Područni ured tijelo koje kroz svoj rad djeluje najčešće represivno, nemamo mogućnosti niti kapacitete za rad s počiniteljima kroz dugoročan i tretmanski pristup kako je to omogućeno upravo kroz ovakve vrste savjetodavnog rada. Također Područnom uredu je u postupanjima pretežno fokus zaštititi žrtve nasilja, čime rad s počiniteljem pada u drugi plan. Zato nam je posebno drago da imamo ovakvu dodatnu mogućnost upućivanja osobe u potrebi za ovakvom vrstom tretmana, poručili su.