Projektom “InnoVet” srednjoškolci napravili bazu turističkih atrakcija u Karlovcu
Lana, Tea i Ivan iz TUŠ-a, zajedno sa svojim kolegama, napravili su digitalnu bazu sa preko 80 turističkih atrakcija
Projektom “InnoVet” učenici karlovačkog TUŠ-a izradili su digitalnu bazu podataka turističkih atrakcija karlovačkog područja, a isto su to u svojim mjestima učinili i učenici iz Maribora te Beograda.
Riječ je o međunarodnom projektu, u sklopu kojeg učenici iz triju država, Hrvatske, Slovenije i Srbije, izrađuju digitalnu bazu turističkih atrakcija. Nositelj projekta je Regionalna turistička zajednica Karlovačke županije, a partneri su: Trgovačko-ugostiteljska škola Karlovac, Srednja ugostiteljsko-turistička škola iz Maribora, Zavod za turizam Maribor, Škola za ugostiteljstvo i turizam Beograd te tvrtke Ericsson Nikola Tesla d.d. iz Zagreba, Ferial d.o.o. iz Karlovca i GosTur d.o.o. iz Maribora.
Preko 80 točaka od interesa, onih turističkih, unešeno je dosada u aplikaciju, a očekuje ih se i još, govore Tea, Ivan i Lana, učenici TUŠ-a koji su sudjelovali u ovom projektu. Govoreći o vlastitim iskustvima, puno su toga naučili, a dobili su i priliku biti samostalni u primjeni onog teorijskog znanja kojeg su stekli prethodno.
– Često smo bili u pratnji profesora na početku, ali smo se kasnije dosta osamostalili i sami radili. Neke od aplikacija koje smo unijeli su i Šanac, Korzo te šetnica uz Koranu, govori Lana, koja se jednoga dana vidi i dalje u turističkom sektoru.
Kako je to unositi atrakcija u digitalnu bazu podataka isprobala je danas i karlovačka županica Martina Furdek Hajdin te istaknula da je karlovačka županija, odmah nakon zagrebačkog područja, najposjećenija kontinentalna regija, a ujedno će ovakva aplikacija u današnje vrijeme dodati jednu vrijednost u turističkom razvoju, koji je veliki za ovo područje.
Kako sve zasada ide zadovoljan je i ravnatelj TUŠ-a, Damir Pleša koji je pohvalio aktivnost i interes učenika u ovom projektu, kao i činjenicu da su dobili priliku ne samo učiti u teoriji, već ono stečeno znanje primijeniti u praksu.
Projekt je ovo kojeg je nositelj Regionalna turistička zajednica Karlovačke županije sa već spomenutim partnerima, a financiran je 100% europskim sredstvima u iznosu od 250 tisuća eura.
L. Grčić