Radio Mrežnica
Podijeli

Šakama po glavi učenice zbog mobitela

Majka djevojčice čiji je identitet poznat redakciji, priču želi podijeliti s javnošću. Ogorčena, šokirana i gotovo u nevjerici da se takve stvari mogu dogoditi u školi, te kako dodaje, "u toj maloj sredini". Jer, uobičajena je percepcija da se nasilje događa u većim mjestima i gradovima, u školama s velikim brojem učenika, a ne u onima gdje razred broji do desetak đaka.

Majka učenice: Šokirala sam se kad mi je rekla da su je istukli u školi

– Dijete mi je reklo da su ju istukli u školi, a možete zamisliti kakav je to šok bio za nas.Sukob je počeo na satu engleskog, te se nastavio na odmoru, pred kraj nastave, kad su njenoj kćeri, drugo dvoje učenika iz torbe uzeli mobitel, te u njeno ime, počeli tipkati poruke na Facebooku drugim prijateljima i pregledavati fotografije iz telefona.

– Ona je tražila da joj mobitel vrate i pritom tog učenika povukla za kosu te je došlo do naguravanja. On joj je odgovorio također povlačenjem za kosu, no tada i vratio mobitel. Nakon toga, prema priči koju je kći ispričala roditeljima, dječak se odjednom okrenuo i napao je, te počeo rukama tući po glavi. Drugi đaci su to gledali i nisu ništa govorili, a ona je nakon toga, otišla u WC plačući, umila se, te potom krenula pješice kući. Boljela ju je glava, javila je roditeljima, a oni su tada s njom otišli do bolnice gdje je pregledana. Blagi hematom te biljeg, sve na licu, stoji među ostalim u nalazu, koji je zajedno s popratnim dopisom bolnica poslala policiji. Istu večer, policija ih je posjetila u domu, a službenici uzeli izjave.

Kao i svaka majka, zabrinuta za svoje dijete, tako i naša sugovornica kaže kako zna da se "među dječje svađe i "koškanja" ne treba previše miješati, jer oni se sad posvađaju, pa pomire i tako stalno". No, s razlogom se uzrujala kad je čula i vidjela da joj kći iz škole dolazi s masnicama.  – Rekla mi je da ju je taj dečko i dosad znao nekad lupiti, već mi se tužila da više ne želi u školu. Prije je bila živa, sad se povukla, kaže mi to i njena razrednica. Ta sva djeca idu u školu od prvog dana zajedno, dok su bili manji, nije bilo problema, a sad… ne znam što se dogodilo, govori mama. Kaže da ima osjećaj,kako u školi svi sve znaju, i svi su upoznati s problemima nasilja, o tome se govori na roditeljskim sastancima, no pomaka nema. Dodaje i da joj je kći rekla kako na satovima razrednog odjeljenja baš i ne pričaju o nasilju i sličnim neprimjerenim ponašanjima u školi, što ju je dodatno zabrinulo.

Otac učenika: Sin je branio prijatelja, snosi dio krivice, rekao sam mu da se ispriča

Nešto drugačiju verziju događaja ispričao je otac dječaka koji, baš kao i majka kćeri, vjeruje sinu. – Koliko znam, nešto su gledali na mobitelu, u jednom trenutku sakrili su mobitel od te učenice, a ona je tada opalila šamar drugom učeniku, i to ne mom sinu, već njegovom prijatelju. Mom sinu je bilo žao i stao je u njegovu obranu, počelo je natezanje. Čuo sam da je moj sin htio pobjeći da ne dobije batina, no ona ga je navodno stigla, bacila na pod, počupala za kosu, govori otac dječaka koj napominje da je od sina tražio da mu kaže istinu. Sin mu je sve rekao i priznao da je tada počeo "lupati" kolegicu, da je zažmirio i udario je šakama. – Koliko vidim, sin nema ozljeda, razgovarali smo, ispričao je što se dogodilo. Treba vidjeti zapisnik kojeg će napraviti razrednica i koji će, vjerujem, biti vjerodostojan. – Ne smatram sina nedužnog, on sigurno snosi dio krivice. Rekao sam mu da se ispriča, a smatram da je i na njegovoj kolegici red da se ispriča za to što je učinila, rekao nam je otac.

Ravnatelj upoznat s događajem, čeka izvještaj razrednice i pedagoške službe

Ravnatelj škole Miodrag Popović potvrdio nam je da je s događajem upoznat, i to isti dan. Ne želi ništa kriti, no očekuje izvještaje, ali i razgovore s vinovnicima, roditeljima,te poštovanje procedure. – Čuo sam se i razgovarao s roditeljima oba djeteta. U ponedjeljak ih očekujemo u školi. Htio bih da se to riješi na korektan način, a iscrpno izvješće očekujem i od razrednice te od pedagoginje. Moram reći da ovako ekscesnog slučaja, da se učenici međusobno sukobe i to s udarcima, nije dosad bilo, ovo je prvi put, rekao je.- Idemo dalje s procedurom, pedagoška služba radi svoje, razrednica svoje, čekamo, dodao je, izražavajući žaljenje zbog događaja.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više