Radio Mrežnica
Podijeli

Šok na Dobri: preko noći rijeka s 22 na 15 C

Nakon što su u subotu brojni kupači uživali kupajući se u Dobri, jučer, odnosno u nedjelju koja je bila izuzetno sparna i topla, to nisu mogli. Točnije, mogli su, ali samo oni najhrabriji i pomalo avanturisti željni kupanja u hladnoj rijeci.

Preko noći Dobra ohladila "do bola"

Doslovno, preko noći nestalo je ugodne temperature rijeke i ona je sa subotnjih 22 stupnja koiko su kupači izmjerili, pala na užasno hladnih 15 stupnjeva, prema riječima tih istih kupača.

S tim padom temperature u Dobri poklapa se početak rada jednog agregata Hidroelektrane Lešće koji se "probudio" nakon 18-dnevne stanke.

Kako su nam potvrdili u HE Lešće, 30. srpnja, u subotu navečer, u 19,47 sati agregat je pušten u pogon. Sat vremena radio je s pola snage, a potom do 23, 01 sati u punoj snazi.

Prevedeno na jezik kupača i laika, Dobru su "pustili", a njena razina digla se za cijeli metar. Istovremeno, temperatura rijeke rapidno se snizila.

Osim što je u subotu navečer i tijekom noći, tako nabujala Dobra odnijela brojne čamce, a na obale donijela nanose, ujutro je njena slika bila gotovo identična onoj od dana prije. Sve je izgledalo bajno dok se u Dobru nije kročilo, jer mnogi su kupači iz rijeke prije izašli nego su u nju uopće ušli.

Kako nam i sami potvrđuju, temperatura rijeke bila je gotovo ledena i predstavljala pravi šok za organizam u usporedbi s temperaturom od dana prije. Stupanj više ili manje u mjerenju, za njih je totalno nevažna stvar jer je krajnji rezultat isti – Dobra se pretvorila u "ledaru".

Sezona kupanja na Dobri završila i prije nego je stvarno počela

Rijeka je "puštena" i u nedjelju navečer, dakle jučer u isto vrijeme kad i u subotu, pa je ovogodišnja sezona kupanja na Dobri vjerojatno završila i prije nego je stvarno počela.

Kupači i mještani po tko zna koji su put razočarani, ali i ljuti.

Podsjećaju da se i prije 11. srpnja razina Dobre dizala i to tijekom dana, kad su na obalama rijeka i u samoj rijeci bili brojni kupači. U kratkom periodu rijeka bi se tada digla za gotovo cijeli metar i potjerala "staro i mlado". Već tada su kupači preko društvenih mreža dijelili to "dizanje" Dobre, no do nadležnih to baš i nije dolazilo.

Kako su nam potvrdili u HE Lešće, ovime je počeo normalan rad elektrane, a dogovor je da ona u ovom ljetnom razdoblju ne ide u pogon s dva agregata, već s jednim, kako ne bi radili probleme nizvodno od Lešća, od ribiča do kupača i izletnika.

Dosad najtopliji i najturističkiji vikend tako je sa subotnjom večeri "ohlađen" i to samo nakon puštanja u rad jednog agregata. O tome što bi se dogodilo s radom oba agregata i kako uopće riblji i ostali svijet u rijeci podnosi ove šokove, možemo samo zamišljati.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više