Radio Mrežnica
VAŠE RIJEČI Podijeli

Strah od velikih vremenskih promjena, građani se boje za imovinu, ali i bližnje: “Sve nam to priroda vraća”

Brojni su pretrpjeli velike štete uzrokovane nevremenom, dok je tuča na karlovačkom području bila najjača u Hrvatskoj proteklog tjedna

Česte, ali i vrlo intenzivne vremenske promjene drmaju Hrvatsku ovog ljeta. U nezapamćenom nevremenu prošlog tjedna Karlovačka županija pretrpjela je veliku štetu, o čemu najbolje svjedoče i vaše fotografije.

Što misle o vremenskim neprilikama, kako sve izdržavaju i brinu li ih klimatske promjene, kazali su građani u razgovoru za Radio Mrežnicu.

Jedna od onih koja je pretrpjela štetu u nevremenu je i Marija iz Skakavca. Prisjeća se kako je velika tuča koja je iza sebe ostavila također razorne posljedice pala prije dvije godine, kada im je prvi puta nastradao krov. Sve se ponovilo i prošloga tjedna, nastavlja Marija, kada je prvi puta na karlovačkom području vidjela tuču toliko velikih promjera, kao teniska loptica.

Krov njihove kuće ponovno je uništen, neutješno govori, kao i gospodarski objekti.

– Mi smo sada u strahu na svaki meteoalarm, ne znam što drugo reći. Imamo štete, neku smo već uspjeli sanirati, ali da, strahujemo i dalje. Nadamo se da ponovno neće biti tako teških nevremena kako najavljuju, plače mi se kada na sve to mislim.

Zabrinut za tako nagle i snažne vremenske promjene je i Darko. Prvo je pržilo, pa je tuklo, pa je sparno, pa tako smatra da promjene tolikih razmjera nisu normalne.

– Još kada je vruće, nekako se možeš ohladiti u rijekama, ali kada je nevrijeme, bitno je da se svi sklone i da su na sigurnom, a šteta ako nastane, nekako će se popraviti, a dodaje kako je upravo prijateljima i pomogao prošloga tjedna u saniranju oštećene imovine.

Najvažnije od svega, naglašava, je da su svi na sigurnom i da “izvuku živu glavu”, referirajući se na nesretne slučajeve u Zagrebu gdje su u nevremenu i izgubljeni životi, a misli kako su ovo problemi koji trenutno muče svakog stanovnika.

Da je to pak sve posljedica čovjekovog ponašanja i nepoštivanja prirode smatra mlada Nina. Ovakve nepogode snažnih razmjera ne dolaze same od sebe, već to sve priroda vraća, mišljenja je, a dodaje i kako bi sljedeći korak odgovornih vlasti trebao biti proglašenje elementarne nepogode jer, ukoliko se ovakve situacije nastave, ljudi neće imati načina kako sanirati štetu, posebice oni kojima su uništeni gospodarski objekti i usjevi koji donose kruh na stol.

 

L. Grčić

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više