U karlovačkom Vodovodu drastično povećan broj pritužbi: Žalosno da na ispiranju kompletnog gradskog cjevovoda rade samo dva čovjeka, imamo posla sa zapuštenim vodovdom
Iz izvješća VIK-a vidljivo je da je 2022. godine bilo 150 pritužbi, dok je sada 2024. godine 636 pritužbi, od toga 562 opravdane, otkriva saborska zastupnica ispred Možemo, Draženka Polović
Ono što smo sumnjali, za to smo dobili i potvrdu – karlovački Vodovod neodržavan je dugi niz godina. Šokantno je bilo čuti da na ispiranju kompletnog gradskog sustava rade dvije osobe. U Aglomeraciju se ušlo nepripremljeno, a za posljedicu dijelovi grada već dvije godine imaju žutu i zamućenu vodu koja nije za piće.
Glavna je to poruka danas koju je poslao karlovački Možemo nakon održane sjednice Saborskog odbora za zaštitu okoliša i prirode ovog utorka, na kojoj su sudjelovali saborska zastupnica Draženka Polović, zajedno s Dobrišom Adamecom i Ivicom Furačom.
Ono što su zatražili prije spomenute sjednice, ističe Polović, je opsežna i detaljna dokumentacija VIK-a koja je otkrila neugodno iznenađujuće podatke.
– U dobivenim Izvješćima iz ViK-a vidi se rast pritužbe građana. Prije dvije godine, 2022. godine bilo je 150 pritužbi na zamućenje vode, a sada je 2024. godine bilo 636 pritužbi, a od toga su 562 bile opravdane. Do kraja godine će brojka zasigurno i porasti, govori Polović.
Iako napominju kako već godinama ukazuju na problem zamućenja vode u Karlovcu, problematika se tek počela ozbiljnije shvaćati tek kada je sve došlo na nacionalnu razinu, a kako kažu iz Možemo, tek sada je pokazano u koliko je lošem stanju karlovački Vodovod.
– Mi zapravo imamo posla sa zapuštenim vodoopskrbnim sustavom, čija je prosječna starost cijevi 33 godine. U tim cjevovodima ima puno taloga, koji raste u skladu s radovima, napominje Polović i dodaje kako joj je zaista bilo žao čuti da na ispiranju cijelog sustava rade samo dvije osobe.
Ono što je bio cilj Sjednice, nastavlja dalje Polović, je bilo utvrditi uzrok i posljedicu zamućenja vode u Karlovcu, a potom i rješenje. Međutim, nije se dogodilo ono čemu su se nadali.
– Rečeno je da su sustavi kojima bi se to saniralo preskupi i da VIK u to ne može ići. Mi smo to proučavali, pogotovo o demanganizaciji i ne slažemo se s tim da je to neisplativo. To bi svakako riješilo problem.
Polović su također podržali i Adamec i Furač koji smatraju da se u projekt Aglomeracije u potpunosti ušlo nepripremljeno, navodeći da su nelogičnosti i nestručnosti kako Gradske uprave, tako i tvrtke Vodovod i kanalizacija, uz prišućivanje bitnih informacija na projektu D6, dovele do toga da Dubovac već godinama ima problema s pitkom vodom.
Zanimljivo, na Sjednici odbora prisustvovali su djelatnici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Ministarstva zdravstva, Državnog inspektorata i Zavoda za javno zdravstvo Karlovačke županije, kao i neki predstavnici VIK-a, međutim, nije bilo bivše direktorice Malenice, kao niti novoizabranog direktora.
L. Grčić