U Prirodoslovnoj školi uzgajat će biljke bez zemlje u posebnom plasteniku kojeg će napraviti upravo na ovom mjestu
Biljčice bi trebale rasti na kokosovim vlaknima ili perlitu što spriječava nametnike, ali i razvoj bolesti
S proljećem sljedeće godine u karlovačkoj Prirodoslovnoj školi trebao bi biti završen plastenik u kojem će se uzgajati biljke, no bez tla, odnosno zemlje, odnosno na tzv. hidroponski način.
Biljke bi se u budućem plasteniku trebale uzgajati na tzv. inertnim podlogama poput kokosovih vlakna ili perlita. Time se smanjuje rizik od pojave bolesti na biljkama ili dolaska štetnika. Ovo je ekološki prihvatljiva tehnologija, a realizirat će se u okviru Regionalnog centra kompetentnosti Panonika.
A da bi projekt zaživio, treba najprije napraviti plastenik i pripremne radove. Sve je vrijedno gotovo 620 tisuća kuna, financirat će radove Karlovačka županija, a ravnatelj škole Nenad Klasan, dožupanica Vesna Hajsan Dolinar te direktorica izvođača radova iz tvrtke Kolos Vlatka Lorković Ivšić potpisali su i ugovor o projektu.
Završetak radova trebao bi biti u proljeće sljedeće godine, a kako kaže dožupanica Hajsan Dolinar, u Prirodoslovnoj školi u Karlovcu ovime se počinje realizirati prvi od četiri regionalna centra kompetentnosti u našoj županiji.
Nakon što je škola energetski obnovljena, dobila je i opremljene strukovne kabinete i laboratorij, ovo je vrijednost više za njene učenike i njihovo obrazovanje.
Inače, u Karlovačkoj županiji imenovana su dva centra kompetentnosti u sektorima strojarstva te elektrotehnike i računalstva, a nositelj oba centra je Tehnička škola Karlovac. Treći regionalni centar kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva razvijat će Trgovačko-ugostiteljska škola Karlovac u partnerstvu s nositeljem Ugostiteljskom školom Opatija iz Primorsko-goranske županije. Četvrti centar kompetentnosti u sektoru poljoprivrede u našoj Prirodoslovnoj školi Karlovac razvijat će se u partnerstvu s Poljoprivredno-prehrambenom školom Požega.