Učenici i mentori Tehničke škole napravili solarni električni automobil. Na utrci u Sisku osvojio 4. mjesto i 1. mjesto za dizajn
Metalski dio posla u cjelosti izradili sami
Novo električno vozilo Tehničke škole u Karlovcu osvojilo je prvo mjesto u kategoriji izgleda i dizajna te četvrto mjesto na nedavno održanoj izložbi i utrci solarnih električnih vozila SOELA u Sisku.
Karlovački “batmobile” izradilo je četvero učenika smjera CNC tehničari, elektrotehničari, stojobravari i tokari i njihovi mentori u posljednjih, prilično teških, godinu dana.
-Godinu dana smo se “igrali” s njim. Nije bilo nekih većih tehničkih poteškoća već je bio problem u online nastavi. Učenika nije bilo u radionicama, ali čim su se vratili su intenzivno nastavili s radom, pojasnio je ravnatelj škole Ivan Janković na današnjoj prezentaciji vozila.
Od varenja i pripasavanja do solarne “jurilice”. Najviše ide 40 na sat
Poanta je bila da pronađu tehnička rješenja, rade inovaciju stajnog trapa, prednjih i pogonskih kotača, dizajna i izgleda solarnih panela.
Dio dijelova su morali kupiti, ali metalski dio posla kompletno je napravljen u školskoj radioni.
-Počelo se malo po malo, od varenja konstrukcije, pripasivanja dok nismo došli do ovoga. Najizazovnije je bilo uskladiti sve komponente jer ih nemate sve za kupiti gotovo npr. solarne panele koji pune akumulatore. Učenike smo uključivali koliko smo god mogli i kao mentori smo to koordinirali, kaže jedan od mentora Ivan Juran.
Prvi put na utrci u Sisku i odmah uspješni
Primarno je napravljen za utrku u Sisku na kojem se karlovački ŠMRC pojavio prvi put, i odmah ostvario odličan rezultat.
-Bilo je 17 ekipa, a mi smo u slobodnom programu “Preinake solarnih automobila” osvojili prvo mjesto za dizajn. To po nama ima jednu posebnu vrijednost zato što je dizajn onaj nakreativniji dio priče gdje ekipe dolaze do izražaja.
I ne samo to, u utrci je karlovački solarni auto bio četvrti. Vozio ga je učenik treće godine mehatronike Tomislav Plemić i kaže, iskustvo je bilo odlično. Bilo ga je jednostavno voziti.
-Ide nekih 40 kilometara na sat, toliko sam ja uspio. Na natjecanju je bilo svakakvih autiju, onih koji su išli brže, koji su imali jače motore, onih koji su išli sporije. Ustvari tu negdje je sve to. U utrci je bio četvrti od 17 solarnih automobila. Dosta dobro mjesto je zauzeo zato što je dosta jak u odnosu na svoju težinu pa je vrlo brzo razvio svoju maksimalnu brzinu, a dosta se dobro držao i u zavojima, govori Tomislav.
U ŠMRC-u već i prije izradili električno vozilo od starog Unića
Nije ovo prvo električno vozilo izašlo iz Tehničke škole. Prije nekoliko godina jedan su Fiat Uno preuredili u električni automobil. Još uvijek je u voznom stanju, registrirano i zapravo jedino službeno vozilo škole.
-Prije nekoliko godina smo radili jednu preinaku. Takav je bio koncept pa smo jednom Uniću izvadili kompletan karbonski dio, potrudili se, što je tada bilo vrlo teško, pronaći kvalitetan motor od 5 kilovata, hrpu baterija smo kupili. Koštao nas je više od 60.000 kuna jer je taj program doista skup. I opet su zajedno naši mentori i par učenika koji su bili zainteresirani iskreirali taj program. Nekoliko godina smom ga u pravim prigodama uspjeli ispromovirati. On je i dalje u voznom stanju, kod nas je u radionici na Tehničkom pregledu pa ga učenici na praksi mogu i vidjeti. On je i registriran i ispada da je jedino službeno vozilo škole, podsjeća Janković.
Treće solarno električno vozilo kreirat će EU novcem
I dok će i dalje moći voziti cestom, novo solarno vozilo neće vjerojatno nikada. No, doživjet će neke preinake kako bi bio još ljepši za iduće natjecanje. Služit će i za promociju zanimanja u Tehničkoj školi pa će stajati i u holu škole.
A ravnatelj Janković najavljuje i gradnju trećeg školskog električnog automobila i to u sklopu projekta Regionalnog centra kompetencije.
-Planirana su sredstva od oko 100.000 kuna za kreaciju potpuno novog automobila. Ovo smo vozilo radili iz vlastitih sredstava. Vozilo iz projekta bit će opet napravljeno po posebnim kriterijima i za utrku solarnih automobila. Taj dio će kompletno napraviti naši učenici, od kreativnog dijela do samog dizajna, naglašava Janković.