Radio Mrežnica
UKRAJINKA U JOSIPDOLU Podijeli

“Ukrajinci vjeruju da neće biti rata, da će se sve mirno riješiti”

Oksana Marinić Ukrajinka je koja već niz godina živi u Josipdolu. U našoj je domovini našla ljubav, ali svoju rodnu grudu nije zaboravila

Oksana Marinić, Ukrajinka je koja već desetak godina živi u Hrvatskoj, u Josipdolu, a za odnos njene domovine i Rusije, kao i njene ostale sunarodnjake, kaže: – Nikome nije svejedno.

U programu Radio Mrežnice ispričala je kako dolazi iz zapadnog dijela Ukrajine koji je trenutno, bar tako kažu, najsigurniji i najmirniji dio ove zemlje. Tamo joj i dalje živi rodbina za koju kaže da ima osjećaj nesigurnosti, baš kao i ostali Ukrajinci.

-Možete misliti kako je, nije ni meni ni njima, doista, nikom nije svejedno. Velika je to nesigurnost, nestabilnost, a to već psihički dugo traje. Ljudi tamo više nemaju izbora, mirni su i pripremljeni, kaže Oksana danas u programu Radio Mrežnice.

Hrvatska je danas njena druga domovina, ovdje je našla ljubav, supruga i troje krasne djece. Sretna je i mirna, hrvatski govori bolje nego neki Hrvati, zadovoljna je na poslu, no misli joj, osobito u ova vremena, idu prema Ukrajini.

– Od Josipdola gdje živim do mog ukrajinskog rodnog doma ima 36 sati vožnje, lani sam bila tamo zadnji puta, vodila sam djecu, priča Oksana i duhovito dodaje kako su klinci to komentirali  pitanjem “kako je tata tako poseban, kad si tako dugo putovala do Hrvatske”.

Kad je lani bila u Ukrajini već je malo teže bilo prijeći granicu, ali se moglo.

-Mnogi su me tad pitali kud ću u takvoj situaciji, već je bio ovakav odnos između dvije države, ali rekla sam da idem, vodila sam djecu tamo, pripovijeda nam.

Danas su ipak puno napetija vremena, čuju se ratne trube, a Oksanina rodbina u Ukrajini misli da rata neće biti.

-Oni vjeruju u ukrajinsku vlast, vjeruju da će se ovi problemi što prije riješiti, što je najvažnije, na miran način. Znate, sve ima svoj početak i kraj, vjerujemo u dobro, kaže Oksana.

Neizmjerno je zahvalna što ju poznanici i prijatelji pitaju za situaciju u rodnoj zemlji.

– Zahvalna sam, doista, hvala vam svima što netko misli o Ukrajini, rekla je Oksana.

 

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više