Uspješno završena rekonstrukcija zgrade Veleučilišta u Karlovcu. Neki je studenti prvi put vidjeli iznutra
Obnova je počela 2018. godine i koštala oko 25 milijuna kuna
Najopsežniji radovi u 39 milijuna kuna teškom EU projektu “Atrij znanja” karlovačkog Veleučilišta su završeni. Radi se o rekonstrukciji zgrade ove visokoškolske ustanove u Zvijezdi.
Trajala je od 2018. godine zbog čega dio studenata koji su Veleučilište upisivali u tom periodu, a sad su već na trećoj godini, u zgradi na Strossmayerovom trgu nikad nisu ni bili.
-Projekt je krenuo 1.6.2018. godine, sufinanciran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a 1. travanj je rok za završetak. Ali, evo, sada smo završili jedan od najvećih elemenata tog projekta, a to je rekonstrukcija glavne zgrade Veleučilišta u Karlovcu, kaže dekanica Nina Popović.
Vrijednost čitavog projekta je veća od 39 milijuna kuna, a sama rekonstrukcija glavne zgrade Veleučilišta oko 25 milijuna kuna.
Zgrada prošla prvi ispit – nakon potresa dobila zelenu naljepnicu
Novac je to koji je zgradi doslovno dao novi sjaj, a da se radilo dobro govori i činjenica da za velikog potresa, 29. prosinca 2020., nije oštećena kao ni stakleni svod nad atrijem.
-Ovaj ispit za zgradu je završio zelenom naljepnicom tako da je zgrada sigurna i za zaposlenike i za studente i nadam se ćemo u narednom periodu svi uživati u toj motivirajućoj radnoj sredini.
Studentske službe – uprava i referada već su se vratili u zgradu Veleučilišta. U trogodišnjem “izbjeglištvu” radili su na nekoliko lokacija – u Studentskom centru, Gimnaziji i zgradi Veleučilišta u Meštrovićevoj 10 koja je također u međuvremenu energetski obnovljena.
Studenti se također pomalo vraćaju. Iako je nastava i dalje uglavnom online, dio vježbi i ispita održava se uživo. Kompletan povratak ovisi o epidemiološkoj situaciji. Svi se nadaju da će se već od ljetnog semestra stvari vratiti u normalu tj. da će skoro 2000 studenata, zbog kojih je sve i rađeno, popuniti novouređeni prostor.
Traje završno “glancanje” prostora i željno očekuje povratak studenata
Do početka travnja u zgradi traju završna “glancanja”. Stižu reflektori, razglas i pozornica koji će stajati u atriju, ali i oprema za kabinete.
-Obnovljena su sva pročelja zgrade, vanjska i unutarnja, novo je krovište, a uređen je tavan na kojem smo dobili oko 800 kvadrata knjižnice te nove kabinete i kabinete za nastavnike. Također, natkriveno je dvorište kojeg mi zovemo atrij i koji je bio inspiracija za cijelu ovu priču, pojašnjava prodekan Marko Ožura.
-Uz to smo u potkrovlju uredili novi senzorski laboratorij s kabinetima za projektnu nastavu za naše studente i novim nastavničkim kabinetima. Bitno je i da u prizemlju zgrade dobivamo novi kemijski laboratorij i proširuje se naša mini – pivovara, dodaje dekanica Popović.
Analiza pive i vode
Iako u dugoročnim planovima želi postati sveučilište, za sad je ipak cilj biti vrhunski stručni studij. Projekt “Atrij znanja” Veleučilištu će omogućiti još bolju suradnju s gospodarstvom. Već sada jako dobro surađuju sa strojarskim sektorom kojem pružaju mogućnost analize i ispitivanja materijala. U budućnosti usluge će širiti na prehrambeni sektor – pivu i vodu.
-Krenulo bi se i prema analizama što piva, a mislim da bi se moglo i proširiti na analizu kvalitete vode. Nadamo se da će naše regionalno gospodarstvo, a možda i na nivou države prepoznati neke naše usluge koje će moći koristiti i njima poboljšati svoju kvalitetu rada i konkurentnost na tržištu, naglašava prodekan Ožura.
Na Atrij znanja nadovezuju se i projekti poput dva istraživačka koji se trenutno provode iz poziva Ulaganje u znanost i inovacije.
-Jedan od projekata je SIRENA. Bavi se modifikacijom procesa zrenja sira i proizvoda na bazi sirutke. Drugi je projekt istraživanja i razvoja multirotornih bespilotnih letjelica tj. dronova, podsjeća Popović.
Regionalni centar kompetencije i novi Studentski dom
Pred Veleučilištem je i projekt Regionalnog centra kompetencija u kojem kao suradnici Karlovačkoj županiji te partneri Tehničkoj školi također sudjelu.
U budućnosti ih čeka i uređenje još jednog Studentskog doma, u staroj Vojnoj bolnici te menze i interpretacijskog centra u Bosanskom magazinu.
Za studentski dom je već ishođena građevinska dozvola. Za restoran se još izrađuje projektno – tehnička dokumentacija, građevinsku se očekuje u ovoj godini. Nakon toga slijedi teži dio posla – iznalaženje novca za realizaciju.