Važno je zadržati ljubav prema knjizi: Čitanje se potiče od najranije dobi, najvažnije su prve tri godine
Karlovačka županica Martina Furdek Hajdin danas se družila s ogulinskim prvašićima uz knjigu i krafne
Meni su mama i tata uvijek čitali prije spavanja. Meni ne treba čitati , jer ja sam čitam. Pročitao sam knjigu od 220 stranica. Ma daj, pa to ti je puno. Bolit će te grlo.
Tako su učenici prvog razreda Osnovne škole Ivane Brlić Mažuranić razgovarali o važnosti čitanja. Na druženje u „Ivaninu kuću bajke“ pozvala ih je županica Karlovačke županije Martina Furdek Hajdin, kako bi se, u povodu Svjetskog dana čitanja na glas, promovirala važnost čitanja. U publici je stoga bila i prošlogodišnja županijska pobjednica natjecanja u čitanju na glas, učenica 3. razreda Osnovne škole Katarina Zrinska iz Krnjaka, Elena Vučinić.
Djeci je županica odgovorila na mnoga pitanja – koje je knjige voljela kao dijete, kad je naučila čitati i koliko je stranica imala najdeblja knjiga koju je u životu pročitala.
– Karlovačka županija uključila se u Nacionalni program poticanja čitanja od najranije dobi Rođeni za čitanje. Mi u svakom paketu, kojeg darujemo novorođenim bebama, a koji sadrži sve potrepštine od pelena do toplomjera, od prošle godine darujemo i dvije slikovnice. Svjesni smo važnosti čitanja, smatram da je, osobito u današnje digitalno vrijeme, važno zadržati i ljubav prema knjizi, poručila je županica Martina Furdek Hajdin.
U Nacionalni program poticanja čitanja djeci od najranije dobi „Rođeni za čitanje“ uključeno je oko trideset pet tisuća djece godišnje, koliko ih se u prosjeku rodi u Hrvatskoj. U programu sudjeluje oko 250 pedijatrijskih ordinacija diljem Hrvatske, među njima i dvije ogulinske pedijatrice.
– Mi pedijatri s radošću smo se uključili u ovaj program, aktivni smo promotori čitanja od najranije dobi. Volimo reći – prve tri godine su najvažnije. Dakle, svaki poticaj u toj dobi je izuzetno važan. Čitanje treba biti ugodna aktivnost, pa mi u sklopu ovog programa svakoj bebi darujemo slikovnicu, a roditelje senzibiliziramo o važnosti čitanja, rekla je ogulinska pedijatrica Marina Kojčin.
Učenike su pozdravile i zamjenica ravnateljice Ivanine kuće bajke Žana Kirasić, te ravnateljica Gradske knjižnice Ivan Goran Kovačić Kristina Čunović, koja je djeci poručila da s roditeljima dođu u knjižnicu. Na kraju, Nataša Vojnović im je pročitala priču Ivane Brlić Mažuranić „Kako je guščarica Janica dospjela u školu“.
Susret nije bio kratak, ali je bio sladak, sve je završilo podjelom krafni.
(FOTO: Karlovačka županija)
L. Grčić