Davor Blažić, poljoprivrednik iz Mekušja, kaže kako ne pamti ove suše i sa zebnjom gleda u budućnost. "Mi smo tvornica na otvorenom i samo ovisimo o dragom Bogu", kaže.
"Ja ne znam što će se dogoditi. Imam preko 50 godina i ja se jednostavno bojim. Takvih suša ne pamtim", dodaje.
Proljetna sjetva nije ni počela, a što je bolje: sijati kukuruz ranije ili kasnije, Blažić još ni sam ne zna. U sličnoj su nedoumici i ostali ratari.
"Ako idemo u ranu sjetvu može doći do mraza i evo nam štete. Ako idemo u kasnu sjetvu temperature će biti sve jače, vlage neće biti. Može opet biti da nam kukuruz neće niknuti", pojašnjava Blažić.
Osim pokojeg povrtlara, sustava za navodnjavanje ratari u Karlovačkoj županiji nemaju. Blažić pojašnjava da je to izuzetno skupa investicija koju si poljoprivrednici opterećeni kreditima jednostavno ne mogu priuštiti.
"Ovako smo prezaduženi, a kamo li novi krediti. I ovo što nam spominju Europske fondove; sve je to dobro i bajno, ali nama čim se spomene riječ kredit zadobivamo bolest. Jer nitko od nas nije se nadao tako skupoj nafti, nitko se nije nadao da će toliko cijena mlijeka srušiti i tako", naglašava Blažić.
Sušom će, upozorava Blažić još i više biti pogođeni brdski dijelovi županije. Tamo već sada trave za košnju nema.
"Trave nema ništa, ona je samo pozelenila i ja ne znam kako ću prehraniti stoku. Što ću, kako ću… ne znam", zaključio je Blažić.