Eko mreža je novi sustav zaštite vrsta i staništa koji će u cijeloj Hrvatskoj obuhvatiti ukupno 1600 područja, kazala je načelnica Odjela za zaštitu krajobrazne raznolikosti Ivana Jelenić.
– Obuhvaća 1499 područja koji su značajni za staništa svih vrsta osim ptica, i 39 međunarodno važnih područja za ptice u smislu direktive o pticama. Površina nacionalne ekološke mreže prema postojećim podacima, obuhvaćat će 47 posto kopnenog teritorija Republike Hrvatske i 39 posto mora – pojasnila je.
Novim propisima, odnosno formiranjem eko mreže Javne ustanove za zaštitu prirode, pa tako i ovdašnja, imat će više posla. Dio obveza planira se prebaciti na regionalnu samoupravu.
– Vi kao lokalna razina morate konkretno voditi brigu o svojim zaštićenim područjima. Ekološka mreža u našoj županiji je veliko područje – kazala je ravanteljica JU Darka Spudić.
U narednim mjesecima županijska Javna ustanova i općine i gradovi trebali bi formirati radnu skupinu. Njen zadatak bit će točno utvrđivanje područja u Eko mreži, procjene stanja, te određivanje prioriteta.