Radio Mrežnica
OTPAD Podijeli

Ćorić: 2018. je godina izgradnje infrastrukture za učinkovito gospodarenje otpadom

Suradnjom jedinica lokalne samouprave i resornog ministarstva postići će se cilj od 50% odvajanja otpada u kućanstvima do 2020.

Trenutno stanje odvajanja otpada na kućnom pragu na području cijele Republike Hrvatske nije zadovoljavajuće. Referentni su podaci otprije 2 godine koji pokazuju kako je odvojeno 26% otpada.

-Potrebno je učiniti značajne napore. Vjerujemo da ćemo nabavkom spremnika s jedne strane, ali i nadogradnjom infrastrukture omogućiti da do 2020. godine ispunimo ciljeve koje smo si sami zadali. To je 50% odvajanja na kućnom pragu. Vjerujemo da to možemo, poručio je u Karlovcu na današnjem sastanku s predstavnicima jedinica lokalne samouprave Karlovačke županije, resorni ministar Tomislav Ćorić. [sound link=”http://radio-mreznica.hr/wp-content/uploads/2018/02/coric-01.mp3″]

Ono što ulijeva nadu kako su ovi ciljevi realni jest volja i spremnost čelnika jedinica lokalne samouprave, župana i njegovih suradnika za postizanjem sinergijskog učinka koji je prijeko potreban da se dosadašnja loša slika popravi. Ovo će biti godina u kojoj će se osigurati infrastruktura. Jedinice lokalne samouprave i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike morat će partnerski djelovati. Donošenjem planova za gospodarenje otpadom, ali i odluka koje prate te planove, sudjelujući u natječajima Ministarstva preko kojih će se i osigurati sredstva za edukaciju građana, pomaci bi trebali biti vidljivi u 2020. godini.

Lasinja-primjer dobre prakse

-Primjer dobre prakse u Karlovačkoj županiji je općina Lasinja. To sam čuo na ovom sastanku. U kontekstu odvajanja ova općina postiže jako dobre rezultate, naglasio je ministar Ćorić. [sound link=”http://radio-mreznica.hr/wp-content/uploads/2018/02/coric-02.mp3″]

Natječajem za nabavku spremnika, koji je bio ključna tema sastanka, osigurat će se sredstva   jedinicama lokalne samouprave za financiranje opreme. Trenutno je aktualan natječaj u vrijednosti 42 milijuna kuna. Tako se mogu financirati informativno-edukativne radionice. Europska sredstva će pomoći u sufinanciranju spremnika u iznosu od 85% njihove cijene.  U mjesecima koji dolaze očekuju se i natječaji za nabavku vozila i izgradnju sortirnica.

Svi ovi čimbenici, od opreme, edukacija i infrastrukture učinit će sustav gospodarenja otpadom učinkovitijim, zaključeno je na današnjem sastanku.

Cilj je jasan, 2018. godina bit će godina izgradnje infrastrukture za učinkovito gospodarenje otpadom.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više