Drva prvi izbor Karlovčana za grijanje, neki osuđeni na plin, a neki još imaju peleta
Svi strahuju od novih poskupljenja i enormnih troškova života
S dolaskom sezone grijanja pitanje od milijun kuna bit će: S čim se grijati da bude najjeftinije.Toplana, drva ili pelete, koji je najbolji način da zagrijemo prostor? Cijene divljaju, sve je nenormalno poskupilo, a računi za grijanje iznose i do 70% ukupnih troškova kućanstva. Kako se griju, strahuju li da će im ove zime biti hladno i imaju li plan uštede, ispričali su nam Karlovčani.
Umirovljenik Miroslav kao i do sada, i ove godine će se grijati na plin jer drugog izbora nema. Zasada još ne zna kakve će biti cijene jer Toplana tek najavljuje nova poskupljena, ali svakako misli da će biti teško.
– Štedit ćemo sigurno, u svakom slučaju. Neće se grijati kao do sada tri prostorije, već samo ona jedna, radna. A Sljedeće godine, kada se to sve sredi, pa to će biti divota, šali se Miroslav.
Ipak, svjestan je da je i prije bilo teških vremena, bit će ih i u budućnosti, ali on je optimističan i vjeruje kako ćemo se u svom tom kaosu ipak nekako snaći.
S druge strane, na drva će se grijati, također umirovljenik Srećko. Iako će sigurno bolje proći od ljudi koji se griju na plin, i on je primijetio poskupljenje što se tiče drva:
– Mislim da je grijanje na drva naisplatljivije. Ali, vidim da su i drva otišla gore. Sada je metar drva oko 500 kuna, u nevjerici kaže Srećko i dodaje kako je to za osobe s malim primanjima jednostavno nemoguća misija:
– Žao mi je svega. Ne znam što će biti, ali ovo dobro biti neće.
Na drva će se grijati i David i njegova obitelj. I on se dobro pripremio za ovu zimu, ali primijetio je da su drva osjetno poskupilo:
– Sada nam je jedno 40-50% skuplje. Ove godine je 400 kuna metar drva, prošle godine je bio 300.
Navodi kako je strah uvijek prisutan i opravdan je, ali za ono što je nužno, uvijek će morati naći novaca.
Nedavno smo pisali o tome kako su pelete postali najskuplji oblik grijanja o Hrvatskoj. Poskupljenje je dosegnulo vrtoglavih 500%, pa sada negdje jedna vreća košta i do 100 kuna.
I naša sljedeća sugovornica, Radmila, grije se na pelete.
Ona je pak imala tu sreću da joj je ostalo zaliha još od proljeća, pa je sada morala samo dokupiti određenu količinu, ali zgrožena je sadašnjim cijenama.
Samo za usporedbu, prošle godine jednu vreću je platila 22 kuna, na proljeće 32 kune, a sada ta cijena za istu količinu varira od 50 do 100 kuna.
– Bit će grozno. Bit će teško, svjesna je, ali ističe kako u cijeloj situacije važno je da imamo jedni druge i da si ljudi međusobno pomažu.
L. Grčić