Radio Mrežnica
Podijeli

Babina gora čeka ministrov novi Plan

Nova direktorica Marija Tufeković podnijela je izvješće o radu tvrtke KODOS za prošlu godinu ili kako je rekla o onome što je radio bivši direktor.

– Studija izvedivosti nije završena do kraja, lokacijska dozvola za Centar je istekla pa je produžena do 2018., imovinsko pravni odnosi na Babinoj gori nisu riješeni, projekt Centra za gospodarenje otpadom vlada još uvijek nije proglasila strateškim, ugovor s Fondom za zaštitu okoliša o financiranju ponovo je produžen, skoro je istekla i građevinska dozvola, ali to je spriječeno simboličnim otvaranjem gradilišta…, nabrajala je Tufeković.

Ministar Dobrović je danas u Sisku predstavio novi plan gospodarenja otpadom za predstavnike Karlovačke, Ličko – senjske i Sisačko – moslavačke županije, ali zanimljivo je da službeni poziv nije uputio niti Županiji niti KODOS-u već Gradu Karlovcu. Grad je poziv proslijedio na pravu adresu pa je na sastanak s ministrom u Sisak otputovalo dvoje predstavnika tvrtke.

Ni s pretovarnim stanicama ne ide glatko.

– U Karlovcu čekamo točnu mikrolokaciju, što se tiče Ogulina tamo je izrađen idejni projekt i elaborat zaštite okoliša i on je u javnoj raspravi. Nakon toga idemo prema lokacijskoj dozvoli. Kad aplikaciju predajemo za Centar preduvijet nam je da imamo lokacijske dozvole za sve pretovarne stanice, objasnila je.

No, projekt se još ne može prijaviti na natječaj dok nema završnog mišljenja Jaspersa i novog Plana gospodarenja otpadom Republike Hrvatske.

Iako ga ministar Dobrović već predstavlja po Hrvatskoj nitko ne zna što u njemu piše jer javno nije objavljen, međutim agencija Jaspers je dobio novi Plan u kojem je devet akcijskih planova.

Njima se planiraju mjere koje značajno smanjuju količine otpada koje će dolaziti u svih osam centara za odlaganje otpada u Hrvatskoj.

– Novi plan smanjuje kapacitet budućih centara za 72 do 75 posto što znači u našem slučaju da trenutni kapacitet od 35 tisuća 100 tona koji je predviđen Studijom izvedivosti se smanjuje na 8.757 tona što znači da od ukupno proizvedenog otpada samo će 19 posto završavati u Centru. Sve ostalo će se obrađivati kroz centre za ponovnu uporabu, kroz odvojeno prikupljanje i recikliranje, kaže Tufeković.

Novi plan zamjenjuje mehaničko – biološku opremu i tehnologije sa još nedefiniranim rješenjima.

– Novi plan predviđa da će samo 14 do 21 posto nastalog otpada ići na četiri Centra za gospodarenje otpadom, a preostali otpad će biti tretiran u 90 sortirnica, kompostana. Nejasno je koji će biti sastav preostalog otpada i koja vrsta tehnologije obrade će biti potrebna. Uz to Jaspers je obaviješten da centri neće proizvoditi nikakav RDF (kruta goriva) što će rezultirati u različitoj tehnologiji, objasnila je Tufeković.

Jaspers će u sljedećih nekoliko tjedana poslati mišljenje KODOS-u, međutim kakvo će ono biti teško je znati.

– Ukoliko ne bude promjena plana možemo ići dalje, ali ako se plan mijenja morat ćemo sve iz početka.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više