Blagdanska košarica niti ove godine ništa siromašnija: Nešto se “skuca” iz skrivenih čarapa, a tradicija se mora poštivati
Karlovačka Gradska tržnica ovih dana vrvi užurbanim kupcima ususret blagdanima
Unatoč enormnim poskupljenjima, što struje i vode, što namirnica, blagdanska košarica ništa sirmoašnija niti ove godine. Barem je tako sudeći prema riječima Karlovčana koji užurbano ovih dana dovršavaju svoju blagdansku kupovinu na Gradskoj tržnici.
Neki od njih u razgovoru za Radio Mrežnicu kazali su kako sve uspijevaju i hoće li biti štednje ove godine.
Saša, koji svakodnevno posjećuje tržnicu, zadovoljan je kvalitetom namirnica koje su u ponudi. U usluzi ne primjećuje nikakav pad, ali zato itekako vidi rast u cijenama.
– Sve je poskupilo, to se baš osjeti. Baš sve. I ono osnovno bez čega ljudi ne mogu.
Ipak, dodaje kako to nije razlog da se i ovih blagdana ljudi ne vesele.
– Ljudi uvijek u ovo blagdansko vrijeme skucaju nešto iz onih zaboravljenih čarapa, niti sami ne znaju od kuda. Ali uvijek se nađe. Kod nas su ti blagdani velika tradicija i mislim da će se to uvijek poštivati.
Da ljudi zasigurno drže do tradicije dokazuje i velika navala na mjestima prodaje borova.
Matija, koji se time bave, govori kako mu svakoga dana dolazi sve veći broj ljudi, a u sljedeća dva dana tek se očekuje prava navala.
– Bor je tradicija i mislim da je to ono što će uvijek ići. Nema nam Božića bez bora. Vidimo svakog dana povećanje u broju ljudi, a u odnosu na prijašnje godine, stvarno se ne kupuje ništa manje.
S druge strane, Marija je zabrinuta što se tiče poskupljenja, a posebice za umirovljenike za koje misli da su najpogođeniji.
– Vidim da je sve ovdje jako užurbano, ali isto tako i čujem svašta po štandovima. Kada se negdje približite, uvijek čujete pitanja koliko je nešto, ajoj zašto tako puno. Ljudi baš osjete ova poskupljenja, a najteže je umirovljenicima. sve je jako poskupilo, a mirovine su ostale jako male.
Na pitanje o “rezanju” svoje blagdanske košarice, Marija kaže da možda neće biti manja u tom smislu, već racionalnija.
– Svakako će ove godine biti racionalnija. Već smo i prije počeli s tim racionalizacijama jer stvarno nema potrebe, i dodaje kako u cijeloj toj strci ne smijemo zaboraviti zapravo ono što Božić je.
L. Grčić