Europska komisija odgovorila Ogulinu oko aglomeracije: Država odgovorna za projekt, možete pisati žalbu
Ogulinski gradonačelnik izrazio zabrinutost da će štetu napravljenu na privatnim i javnim zgradama u karlovačkoj Zvijezdi nastalu tijekom provedbe projekta Aglomeracija Karlovac – Duga Resa platiti građani Ogulina i Karlovačke županije
Nešto više od mjesec dana otkako je Grad Ogulin zbog aglomeracije Karlovac – Duga Resa odlučio se obratiti Europskoj komisiji i među ostalim, Ursuli von der Leyen, stigao je odgovor.
Podsjetimo, razlog je taj što Ogulinci ne žele plaćati nestručno izvedene radove u Karlovcu, jer će, tvrde, veliki dio milijunskih šteta koje su nastale nestručnim provođenjem projekta spasti na tvrtku Vodovod i kanalizacija d.o.o. Karlovac, a što će se odraziti i na građane Ogulina, koji će u budućnosti biti korisnici usluga te tvrtke.
Podsjećamo na tekst ovdje.
Sad su dobili odgovor na svoje pismo u kojem je ogulinski gradonačelnik Dalibor Domitrović izrazio zabrinutost da će štetu napravljenu na privatnim i javnim zgradama u karlovačkoj Zvijezdi nastalu tijekom provedbe projekta Aglomeracija Karlovac – Duga Resa platiti građani Ogulina i Karlovačke županije nakon što vodouslužne tvrtke na području Karlovačke županije budu objedinjene u jednu tvrtku sa sjedištem u Karlovcu.
Ukratko, EK kaže da su države članice odgovorne za odabir i provedbu pojedinačnih projekata i za uspostavu sustava upravljanja i kontrole. Žalbe se moraju ispitati od strane upravljačkog tijela predmetnog programa, putem aranžmana koje države članice moraju uspostaviti u tu svrhu. Pisali su i resornom ministarstvu od kojeg očekuju odgovor, a iz EK ih upućuju i na žalbu kako bi dobili zadovoljštinu.
Odgovor u cijelosti:
Poštovani gospodine Domitroviću,
Zahvaljujem na Vašem pismu od 8. svibnja 2024. godine u kojem obavještavate predsjednicu von der Leyen i mene o mogućim nepravilnostima u provedbi projekta “Poboljšanje vodoopskrbne i kanalizacijske infrastrukture aglomeracije Karlovac – Duga Resa” (ref. br.: KK.06.4.2.55.), uključujući navodno neosigurane građevinske jame, nepravilno postavljene kružne oplate i ozbiljna oštećenja renoviranih zgrada.
Projekt na koji se odnosi Vaša žalba sufinanciran je iz Kohezijskog fonda i odabran u okviru Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014-2020”. Također je podržan od strane Hrvatskog plana oporavka i otpornosti. Što se tiče sufinanciranja iz Kohezijskog fonda, treba napomenuti da to spada pod podijeljeno upravljanje, pristup komplementarnosti i partnerstva između Komisije i država članica. To znači da je na temelju načela supsidijarnosti provedba sufinanciranih aktivnosti odgovornost država članica, na najprimjerenijoj teritorijalnoj razini i prema institucionalnom sustavu svake države članice. U okviru podijeljenog upravljanja, države članice su odgovorne za odabir i provedbu pojedinačnih projekata i za uspostavu sustava upravljanja i kontrole. Posljedično, žalbe koje se odnose na navodne nepravilnosti koje utječu na projekte moraju se prije svega ispitati od strane upravljačkog tijela predmetnog programa, putem aranžmana koje države članice moraju uspostaviti u tu svrhu.
Imajući na umu navedeno, službe Komisije su kontaktirale odgovorno upravljačko tijelo operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014-2020”, a to je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, informirajući ih o pritužbama koje je Komisija zaprimila u vezi s ovim projektom i zatražile informacije o poduzetim koracima za ispitivanje mogućih nepravilnosti. Nakon što se dobije i procijeni odgovor upravljačkog tijela, službe Komisije će Vas obavijestiti u skladu s tim.
Ako smatrate da su odluke koje su donijela nacionalna upravljačka tijela bile štetne za Vas, dostupna su Vam prava žalbe na nacionalnoj razini kako biste dobili zadovoljštinu, piše u odgovoru povjerenica predsjednice EK za koheziju i reforme Elise Ferreria.