Rekao je danas na konferenciji za novinare predsjednik županijskog SDP-a i saborski zastupnik Damir Mateljan.
On se zajedno sa predsjednikom gradskog SDP-a i potpredsjednicom Gradskog vijeća Marinom Novaković Matanić osvrnuo na situaciju u Karlovcu.
Gradu Karlovcu ništa nije oduzeto političkom odlukom, naglašavaMateljan.
"Međutim, mogli bismo političkom odlukom nazvati to da se u projekte grada Karlovca u protekloj godini uložilo preko 16 milijuna kuna centralne države te da bi ta ulaganja vjerojatno bila i veća kad bi Grad Karlovac imao još pripremljenih, kvalitetnih projekata", kaže Mateljan.
U vrijeme krize svi bi morali paziti na rashodovnu stranu svojih proračuna pa tako i grad Karlovac, dodaje Mateljan. Tome ne pomažu politička zapošljavanja.
"Od kad je svijeta i vijeka, odnosno od kad je HDZ-a u Gradu Karlovcu gotovo 90 posto svih zapošljavanja je na principu stranačke podobnosti", dodaje Mateljan.
Potpredsjednica Gradskog vijeća Marina Novaković Matanić hvali Grad zbog projekta KaQuariuma, ali podsjeća – ne bi ga bilo da nije bilo SDP-ovog ministarstva.
"Zato što je ministarstvo financiralo cijelu tehničku dokumentaciju", podsjeća Novaković Matanić.
Odustaje se od svih projekata s istim izgovorom – kriva je Vlada i poplave, ali što je s preostalih 180 milijuna kuna proračunskog novca s kojima Grad raspolaže, pita Novaković Matanić.
Najavljeno poskupljenje vrtića i dizanje prireza naziva dnom dna.
"U gradu Zagrebu je naskuplji vrtić je 300 kuna, kod nas je 680 kuna, a u najavi je 20 posto poskupljenje. Dizanje prireza nije toliko veliki problem za građane koliko će biti za poduzetnike koji imaju namjeru u grad Karlovac", upozorava Novaković Matanić.
Što 30 milijuna kuna radi oročeno, a zašto se 29 milijuna kuna svake godine prebacuje kao višak sredstava, pita se pak šef gradskog SDP-a Žarko Latković.
Tvrdi kako Grad Karlovac ne provodi proaktivnu politiku već da se samo svodi na pogodovanje investitorima.
"Spomenut ću samo Konzum i novo kino za koje je po predviđanju za 526 sjedećih mjesta, vi morate osigurati oko 230 parkirališnih mjesta. Grad Karlovac je izdao dozvolu u kojoj stoji da Konzum mora platiti samo 43 nedostajućih parkirališnih mjesta. A ja se pitam gdje je nestalo onih 190 mjesta. Za svako parkirališno mjesto inače morate platiti 10 tisuća kuna u proračun Grada Karlovca, tako da je u ovom slučju po meni najmanje milijun i pol kuna nestalo", kaže Latković.
Latković predlaže i da se u cilju ušteda odnosno kao doprinos nepovećanju cijene vrtića smanji mjesna samouprava tj. broj mjesnih odbora. A kao bivši sindikalac u gradskoj upravi kaže kako se planira ukidanje svih kolektivnih ugovora, smanjenje plaća i otkazi za koje, kako kaže neće biti kriterija.
"Svi će članovi HDZ-a, poslušnici HDZ-a i njegovih koalicijskih partnera ostati raditi", naglašava Latković.
Ukoliko Grad ustraje na poskupljenju vrtića i povećanju prireza iz SDP-a najavljuju referendum u Karlovcu o tom pitanju.