Naime, sigurnost u gradu zbog niza razbojništava, pljački i fizičkih napada, bila je tematska točka na sjednici Gradskog vijeća. Načelnik Policijske postaje Damir Brcković priznao je kako im nedostaje značajan broj djelatnika.
– Imamo 91 naselje koja obilazimo i sigurno bih bio sretan kao rukovoditelj kad bih imao još 30 policajaca koliko ih fali po sistematizacijiu Policijskoj postaji Karlovac, kaže Brcković.
Statistika govori da se u zadnjih pet godina bilježi između 1200 do 1500 kaznenih djela od kojih je nešto više od polovice razriješeno. A u prvom kvartalu ove godine došlo je do smanjenja ukupnog broja kaznenih djela za 40 posto u odnosu na lani, ističe Brcković.
– Ukupno je PP Karlovac evidentirala 340 kaznenih djela u ova prva četiri mjeseca. Prednjače kaznena djela izi općeg kriminaliteta. Nije bilo ubojstava, ali imali smo četiri kaznena djela teških tjelesnih ozlijeda i sva su razriješena, 10 kaznenih djela razbojništava – četiri su riješena. Dva silovanja od kojih je jedno razriješeno te tri kaznena djela razbojničke krađe čiji su počinitelji naknadno otkriveni kao i počinitelj protupravnog oduzimanja slobode.
Unatoč svemu što se događa, u karlovačkoj policiji smatraju da je stupanj sigurnosti u gradu relativno zadovoljavajući jer PP Karlovac se svakodnevno susreće s problematikom koja nije ništa manja niti u drugim urbanim sredinama.
– U interakciji sa građanima grada Karlovca nismo došli do većih spoznaja o Karlovcu kao nesigurnom gradu te smatramo da je stupanj sigurnosti relativno zadovoljavajući, navodi Brcković.
A vijećnici policiji predlažu – pojačajte svoju prisutnost na kritičnim mjestima.
– Budite više prisutni među mladima, ali ne u smislu represije. Ne morate ih legetimirati, ali važno je da vas vide, da ste tu, da ste blizu i da vas u slučaju neke opasnosti mogu uvijek pozvati, kaže Mirjana Pogačić (HDZ).
– Ako se nema dovoljno ljudi neka se pozove u pomoć policajce iz drugih županija, predlaže Snježana Kirinić (Hrvatski laburisti).
– Nezgodno je petkom i subotom vidjeti policiju grupiranu na početku Radićeve. Ljudi misle da ne radite ništa. Ja znam da radite sve, ali rasporedite se da to ljepše izgleda, kaže NIkola Badovinac (SPD).
– Ključno i osnovno je prevencija svih mogućih neprihvatljivih oblika ponašanja, upozorava Miroslav Delić (SDP).
A dogradonačelnik Dubravko Delić predložio zaključak cijele rasprave.
– Da mi Vladi RH uputimo zamolbu, prijedlog, peticiju sa jasnim obrazloženjem da je portebno povećati broj operativaca na našem području.