Radio Mrežnica
Podijeli

Slavlje 250 godina Gimnazije počinje glazbom

Gimnazija je na svoj način duša grada Karlovca, rekao je ravnatelj Damir Mandić predstavljajući danas program koji će trajati sve do veljače iduće godine.

– U zadnje tri godine izvukli smo naše obiteljsko srebro iz ormara, ulaštili smo ga i dat ćemo ga na uvid svima. Jednako tako, cilj nam je ovom obljetnicom odraditi jedan program koji će odisati veseljem i radošću te pokazati duh današnjih generacija.

Tesla je bio učenik Gimnazije, patentirao je radio, a radio je jedan od glavnih medija za prijenos glazbe

Prvi veliki događaj je Tesla Radio Festival koji će se održati na travnatom dijelu karlovačkog šanca, na velikoj open air pozornici. 

Bit će to poklon gimnazijalaca gradu i Hrvatskoj, a u dva će se dana predstaviti 16 bendova, rekao je profesor Gordan Begler. – To je eksperiment, ako uostalom i cijeli koncept ovog festivala, a osnovna intencija festivala je promovirati urbanu i nezavisnu scenu Hrvatske i regije. Festival je koncipiran po principu za svakog ponešto – od jazza, fusiona i malo zahtjevnijih stilova.

– Zašto ime Tesla Radio Festival – zato što je radio spona između glazbe i Tesle. Radio je naime, onaj nesretni patent koji je Tesla izumio, a Marconi vješto preuzeo na sebe, ali naknadno čak su i službeno američke vlasti Tesli priznale taj patent. Dakle, još uvijek jedan od glavnih medija prijenosa zvuka i glazbe je patent našeg učenika, naglašava prof. Begler. 

Festival će se 24. i 25. lipnja održavati od 17 do 2 sata ujutro, a detalje programa može se pronaći i na facebooku festivala te stranici koju je izradila nekolicina maturanata http://teslaradiostation.wix.com/trf1

Prvi dan škole bit će u znaku učenika Gimnazije

Slavlje Gimnazije nastavlja se i iduće školske godine, već prvoga dana nastave.

– Taj dan smo zamislili da to bude dan naših učenika gdje će oni na satovima razrednih odjela odraditi radionice, ukrašavati suvenire, bit će i fotkanja, koncert našeg gimnazijskog benda… Druga stvar je, jako vrijedna, izložba naše prirodoslovne zbirke koju radimo zajedno sa Gradskim muzejom. Bit će otvorena od listopada do veljače, najavljuje ravnatelj Mandić.

U ovoj, i na razini Hrvatske rijetkoj zbirci, ima više od tisuću izložaka. Gimnazija će se pojaviti i u Noći muzeja. Sama će biti izložak svima koji dođu, ali i sve ono što čuva iz svoje povijesti. Radi se i na drugom izdanju knjige Nikole Perića "Svi rakovački maturanti". – To će biti jedno nadopunjen, izmijenjeno izdanje. Naime, knjiga završava sa 1995., a mi ćemo je nadopuniti do današnjih dana.

Na knjizi radi osmero nastavnika Gimnazije u suradnji s Gradskom knjižnicom, a bit će promovirana u veljači 2017.

Digitalizirana izvješća govore o životu učenika i Karlovca u 19. stoljeću

Građani već sada mogu vidjeti digitaliziranu gimnazijsku baštinu, školska izvješća od kojih je najstarije iz 1817.  Ona osim o povijesti škole govore i o životu Karlovčana, kaže gimnazijska knjižničarka, Sanda Furjanić.

– Već tada, i na to možemo biti ponosni, bili su oni koji su brinuli o drugima – volonteri. Bile su udruge koje su pomagale siromašnim učenicima. Skupljali su se novci i na kraju u tim izvješćima, na kraju može se vidjeti koliko je novca utrošeno i za što. Vidljivo je i koliko je djece bolovalo i od kojih bolesti. Bilo je i ušiju, i koliko popravljenih zuba, koliko izvađenih; bilo je plućnih bolesti – neki su i umrli od toga, sušice…

Među značajnim aktivnostima bit će i osnivanje Kluba bivših učenika Gimnazije pa se sve koji su pohađali školu na Rakovcu poziva da se aktivno uključe u program proslave 250.-te godišnjice ove "stare dame".

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više