Stanari iz Naselja Marka Marulića ne žele uređenje kojim će umjesto mira i zelenila postati D1 kvart
Predviđena je betonizacija i rušenje crnogoričnog drveća koja su stanari sadili sami prije više od pola stoljeća
Svi građani imaju pravo jasno, precizno, točno, sustavno biti informirani što se radi i planira u njihovim kvartovima i ispod njihovih prozora, poručili su iz političke platforme Možemo! Karlovac u Naselju Marka Marulića gdje stanari žele spriječiti rušenje drvoreda crnogoričnih stabala ispred svoje zgrade.
-Mi jesmo da se Naselje uredi, sredi kanalizacija, nogostup, ali nismo za devastaciju zelenila jer će u tome otići više od 20 stabala i što je najgore ta će se cesta jednoga dana spojiti s tržnicom i dobit ćemo jako veliki, gusti promet. Mi smo protiv toga, rekao je predstavnik stanara Borna Bočić.
Radi se o cesti u spomenutom naselju koja od Mačekove vodi između zgrada, uz javnu garažu do Kauflanda. Grad tu planira urediti dvosmjernu cestu s dva nogostupa. Dio livade postat će veliki parking, a dio parkinga ulazi u dječje igralište. Kad se riješe imovinsko – pravni odnosi sa garažama, između broja 5 i garaža cesta će se nastavljati i ići prema tržnici. Sve kako bi se rasteretio promet kod tržnice preko ove ulice.
-To je za nas neprihvatljivo. Kao prvo tako široka cesta, a kao drugo devastacija zelenila, mira i tišine po kojem je naš kvart poznat. Više nećemo biti Naselje Marka Marulića nego naselje asfalta, gustog prometa, betona u gradu Karlovcu odnosno gradu Asfaltovcu, kako je krenulo, dodaje Bočić.
Stanari, tvrdi nisu imali uvid u nacrt uređenja tog dijela Naselja, tek neki pojedinci. Znali su samo da će se nešto raditi, ali kada i kako pojma nisu imali.
-Nema ništa ni od zaštite buke niti od uspornika prometa, ništa. Dobit ćemo D1 kvart, naglašava Bočić.
Pokrenuli peticiju za zaustavljanje projekta
Zato su pokrenuli peticiju kojom traže da se u takav način rekonstrukcije ne ide, ali da se ulica sredi, proširi kolna traka koliko može i uredi kanalizacija s kojom sada imaju velikih problema. Da njihovo naselje ostane i dalje mirna i zelena oaza, slaže se više od 90 posto stanara.
U Gradu pak ni milimetar ne žele odstupiti od projekta. – Rekli su nam da se svašta može napraviti, ali, ili će se raditi ovako ili nikako. Zato smo bili prisiljeni pokrenuti peticiju.
Rušit će se crnogorica u kojoj se gnijezde ćukovi i sove ušare
A projektom je predviđeno rušenje najmanje šest borova u kojima se gnijezde ćukovi i sove ušare koje su zaštićene ptice. Radi se o stablima starijim od 50 godina koje su sadili sami stanari, a ne Grad.
Stanari se ipak nadaju da će se Grad urazumiti i da će se projekt zaustaviti te da će u cijelu priču i izradu novog projekta uključiti barem predstavnike stanara kako bi svi bili zadovoljni, i Grad i građani.