Starački dom u Karlovcu diže cijene za 40%, ravnateljica tvrdi: Prisiljeni smo na ovu odluku
Dom posluje s gubitkom, tvrdi ravnateljica, zbog inflacije, povećanih troškova namirnica i energenata, te povećanih troškova za zaposlene
Radi kontinuiranog rasta troškova poslovanja, Dom za starije i nemoćne osobe Sveti Antun prisiljen je predložiti povećanje cijena usluga Doma.
Naime, samo rashodi poslovanja u prvih devet mjeseci 2024g. veći su 25% u odnosu na isto razdoblje prošle godine, kažu iz Doma.
Tijekom ove godine troškovi se i dalje povećavaju zbog inflacije, povećanih troškova namirnica i energenata, te povećanih troškova za zaposlene. Osobiti porast povećanja rashoda, od čak 120,6%, bilježimo na uslugama tekućeg i investicijskog održavanja.
– Svjesni smo da su za 20 % cijene usluga Doma povećane 1. kolovoza 2023. godine, međutim, bez obzira na to povećanje, a zbog daljnjeg rasta troškova poslovanja, poslovna godina je završena s gubitkom koji se prenio u 2024. godinu i to u iznosu od 66.518,81 eura, otkrivaju.
Uzimajući sve to u obzir, Dom Sveti Antun prisiljen je Županijskoj skupštini Karlovačke županije predložiti povećanje cijene usluga i to u prosječnom iznosu od 38 %.
– S obzirom na porast troškova poslovanja, takav prijedlog neće biti dovoljan, ali smo pronašli rješenje u dogovoru s osnivačem, Karlovačkom županijom. Naime, Karlovačka županija će u idućoj godini iz svog proračuna osigurati 150 tisuća eura za poslovanje Doma, kako ne bi došlo i do većeg poskupljenja, odnosno kako bi se ublažio udar na korisnike, poručuju.
Prijedlog o poskupljenju donesen je na temelju pažljive procjene s nastojanjem da svojim korisnicima i dalje osiguramo visok standard življenja i kvalitetne usluga.
L. Grčić