Većina ljudi ne nosi masku, ali neki saloni traže ih obavezno od klijenata. Maska je preporuka, a ne obaveza
Nekima je nos izvan maske, neki ju nose samo na ustima, neki na vratu, a o tome kako ispod dišu….
Većina ljudi na karlovačkom području, kao i na dugoreškom ne nosi maske u javnosti, ali niti u zatvorenim prostorima jer misle da ih maske ne štite.
Na početku korone, neki su dućani tražili od kupaca nošenje maski, no vrlo brzo zahtjev im je pao u vodu jer se to ne smije tražiti. Danas neki saloni poput frizerskih, pedikerskih ili kozmetičkih traže od klijenata nošenje maski, inače ih ne primaju. Mnogi su ovih dana odustali od posjeta takvim mjestima jer im se pod “obavezno” zahtijeva nošenje maski dok ih se primjerice, šiša, masira ili lakira nokte na nogama.Maske nose prodavači u trgovinama, kozmetičari, frizeri, tek manji dio konobara, baš kao i rukavice.
Obični građani koji nose maske često ih nose krivo, odnosno nos im je izvan maske i nepokriven. Često se masku i spusti na usta ili na vrat.Doduše, ima i onih koji maske nose kad su sami u automobilu, a k tome i rukavice, a o koristi toga dalo bi se komentirati.
Javila nam se i nekolicina građana koji su se požalili da su nakon nošenja maski dobili osip na licu,neki ne mogu disati, drugima je prevruće, dok neki hiperozbiljno shvaćaju takav način zaštite od virusa i sebe, ali i okolinu malo “duše” s nošenjem maski.
Na našem Facebooku pitali smo ljude nose li maske.
Evo nekih od komentara, a i sami se možete pridružiti svojim stavom i razmišljanjem
NE.nikad…čisata glupost,mEvo nekih od komentara, a i sami se možete pridružiti svojim stavom i razmišljanjemaska ne pomaže ako dođeš u kontakt sa zaraženom osobom..
Ne jer maske su se nosile dok ih je bilo , kad ih nije bilo onda su rekli da ih oni koji su zdravi ne trebaju nositi ….onda je krenuo trend onih krpenih maski koju su šivale sve šnjaderice …onda je opet struka rekla da si šnajderice ni pod milim bogom ne smiju zaradit koju kunu jer njihove maske nemaju certifikat iz NASE i nisu se dokazale u biokemijskim ratovanjima ….zapretili im inspekijama i zatvaranjem šnajderkih obrta na 3 života . Sjećate se da su “heroji nacije” jedan dan imali maske a drugi dan ne …jer parnim datumom virus napada a neparnim ne …ili obrnuto , ko će ga sad znat. Onda su kinezi za šaku riže sašili 2-3 aviona maski …internetom i faceom je kružila snimka kako dečki u nekoj garaži zamazanim nogama šutaju maske dok ih masovno šivaju , koje bi nama trebale spasit život jer kod nas nitko ne zna sašit ove jednokratne maske …nemamo mi tog specijalnog materijala a ni uvjete za šivanje . Fućkaš Lolu Ribara oni to sigurno ne bi mogli ni znali . Onda nakupci i prekupci digli cijene maski pa je vlada reagirala i zacementirala na 12 kuna ….iako su prije koštale 60-80 lipa …onda politički vrh otišao u Jasenovac onako čoporativno bez socijalne distance , bez maski razmišljajući kako da narodu zaprate mobitele zbog “njihove ” odnosno ” naše sigurnosti ” . Dakle , dajte mi jedan dobar razlog da nosim istu ?
Jedina maska koju ja priznam je ona vojnicka zastitna maska s onim filtrom naprijed ko gljivom ovo drugo je samo za komarce plasit.
Papirnata i platnena maska štiti od virusa isto ko nas mreža od kiše štiti.
Da bi nas takve maske mogle približno od toga štitit morale bi bit toliko guste da nebi ni mogli disat kroz nju.
Radim u trgovini, mi moramo nositi maske.. Nije lako 7 sati bit bez zraka i magle ti se naočale…Drago mi je kad i kupci nose masku, bilo kakvu,osjećam se sigurnije dok ih poslužujem. ??Vjerujem da je i kupcima sigurnija kupnja od nas u maskama i rukavicama. Budimo obzirni jedni prema drugima, te sačuvajmo zdravlje… ?
Vrh su mi genijalci koji se sami voze u autu,i stavljaju masku?
Nosim na poslu jer moram,ovako ne.I nitko me nije tražio da stavim.
Meni nije jasno ako je preporuka zasto firma naredi da se pod obavezno nosi.Zdrava sam.Nek nosi ko se boji.Nek bude stav izbora na svoju odgovornost ,hocu reci nek bude sloboda izbora.