Radio Mrežnica
Podijeli

Zbog prometne nekulture ugroženi pješaci

Organizirao ga je Savjet za sigurnost prometa na cestama Karlovačke županije u suradnji s PU karlovačkom, Autoklubom Karlovac, županijskim Zavodom za hitnu medicinu, Gradom Karlovcom i Udrugom spinalno ozlijeđenih osoba, a cilj je bio ukazati na osjetljivost upravo pješaka, biciklista i osoba s invaliditetom u prometu.

– Pokušali smo naglasiti koliko mogu biti teške posljedice prometnih nesreća u kojima sudjeluju pješaci i biciklisti. Htjeli smo ojačati svijest o potrebi odgovornog ponašanja u prometu, poštivanja prometnih propisa i uvažavanja ostalih sudionika u prometu te isto tako naglasiti važnost ulaganja u prometnu infrastrukturu, rekao je predsjednik Savjeta  Željko Lipošćak.

Prevencija i edukacija svih sudionika u prometu istaknuta je kao najvažniji segment cijele priče jer, kako kaže voditelj Službe policije PU karlovačke Jura Pavlinić, velikom broju nedostaje prometne kulture.

– Često puta vozači ne poštuju slabiju kategoriju sudionika u prometu, ne zaustavljaju svoje vozilo, ne propuste ih… to je po meni veći problem, ali to je stvar prometne kulture i poznavanja prometnih propisa, rekao je Pavlinić dodavši da znakovi koji su postavljeni nisu na kolnicima jer su nekome lijepi ili zato što su ukras već da bi upozorili vozače kako mora postupati u prometu.

I to je doprinijelo da je statistika prilično crna. – Analizom petogodišnjeg razdoblja primjetili smo da je 2015. po smrtno stradalim pješacima u gornjoj granici. Imali smo pet smrtno stradalih pješaka na cestama Karlovačke županije, 2014. smo imali dvoje. Ukupno u petogodišnjem razdoblju 14 je pješaka smrtno stradalo i tri biciklista. Znači ukupno 17 smrtno stradalih ovih kategorija, dodao je Pavlinić.

Karlovac od svih gradova u županiji ulaže najviše u svoju prometnu infrastrukturu (u pet godina radi se o skoro šest milijuna kuna), ali u njemu, kao najvećem županijskom gradu, događa se i najviše nesreća.

Želja je potaknuti i ostale jedinice lokalne samouprave da počnu više raditi na sigurnosti prometa na svojim područjima. Zbog toga će Savjet za sigurnost prometa zaključke sa današnjeg skupa poslati svim gradskim i općinskim upravama.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više