Radio Mrežnica
POVRATAK Podijeli

‘Vraćam se u politiku, bit ću pomoć nezavisnima koji nastaju da bi makli one koji ne znaju raditi u Karlovcu’

Davor Petračić, nekadašnji kandidat za gradonačelnika Karlovca: Nevolja u Karlovcu sve je veća, dajte nam pitku vodu!

Mislim da ću se opet morati uključiti u politiku. Ne više kao frontman, nego kao pomoć jednoj nezavisnoj opciji koja se trenutno stvara u gradu. Meni je jedini način i želja da se vratim u politiku s nezavisnom listom, s jakom nezavisnom listom, i da maknemo ljude, ne HDZ, nego one koji ne znaju raditi.

Kazao nam je to Davor Petračić, karlovački poduzetnik, nekadašnji gradski vijećnik i kandidat za gradonačelnika, s kojim smo porazgovarali o aktualnim gradskim problemima, radu aktualne gradske vlasti i mogućem povratku u političke vode.

Prije desetak godina spomenuli ste da ste ‘političar iz nevolje’. Je li se ta ‘nevolja’ u Karlovcu s godinama smanjila ili je situacija danas još gora?

Nevolja je, nažalost, sve veća i veća. Mislio sam napraviti prostor drugim mlađim političarima, da možda uhvate zalet i steknu povjerenje građana, da se profiliraju, ali sam vidio u ova dva mandata, koliko me nema u politici, da se ništa bitnijeg nije promijenilo. Oporba je ostala bezlična, ne zato što u njoj nema sposobnih ljudi, nego jednostavno nije moguća njihova prezentacija u pravome svjetlu. HDZ drži sve poluge informiranja, tako da ljudi koji znaju, koji umiju, ne uspijevaju doći do svog vremena, koje bi prezentirali mediji za široki krug ljudi.

‘Moja ideja uređenja Zvijezde bila je sasvim drugačija, predlagao sam najnoviju tehnologiju, oni tehnologiju 19. stoljeća’

Kao inženjer građevine, kako iz stručne perspektive ocjenjujete radove na obnovi karlovačke Zvijezde i ovu novonastalu situaciju s lipama?

Katastrofalno! Meni je neshvatljivo da netko tko živi u gradu Karlovcu ne razumije da je zelenilo jednako vrijedno kao i grad. Mi, da nemamo tog zelenila, ne bi bili Karlovac, bili bi jedna bezlična gradska sredina u kojoj čovjek ne bi mogao proći s jednog dijela grada na drugi, a da nije ugrožen od sunca. Mi smo poseban grad, zovu nas grad zelenila, a oni koji vode grad to jednostavno ne razumiju. Ja to, evo, ne znam objasniti. Tu sam odrastao, igrao sam se po tim šančevima i znam što znači prednost kada kao klinac s roditeljima ideš u sjeni tih drveća skroz do Korane na kupanje. To je da bi predsjednik Vlade, kad dođe u goste gradonačelniku, mogao s centralnog dijela trga odmah vidjeti sve fasade. Da se gradonačelnik može pohvaliti, evo vidite kako lijepe fasade idemo, a oni će za pet minuta otići s tog trga. Da ostanu 15 minuta na trgu, onda bi vidjeli koliko ta drveća fale, jer ne mogu izdržati od vrućine, ako su po ljeti. Ti ljudi, koji se nisu rodili u ovom gradu, vjerojatno ne znaju i misle da je to zelenilo tako tu došlo samo od sebe, ali nije. Ono je generacijama planirano, generacijama sađeno. Imamo ljude koji su vrhunski u ovom gradu za hortikulturu, koji su profesori, koji znaju o tome puno, a nekim čudom se u politici uvijek nađu ljudi koji to ne razumiju. Stari gospodin Mrkvica (Vladimir Peršin op.a.) je jedanput bio upitan na tribini, kad su bile u pitanju platane, zašto niste zaštitili posebno te platane u Nazorovoj ulici? A kaže, nekako smatrao sam da nije potrebno zaštićivati ono što je po prirodi u stvari zaštićeno. Ali, podrazumijeva se da je svako stablo u ovom gradu zaštićeno.

Što mislite o projektu uređenja Zvijezde, je li dobar?

Moja ideja uređenja Zvijezde je bila sasvim drugačija. Ja sam predlagao najnoviju tehnologiju. Oni su zastupali tehnologiju 19. stoljeća. Oni su zastupali tehnologiju ‘kopaj i zatrpavaj’. Moje je mišljenje da bi trebalo primijeniti tehnologiju plitkog tunela, gdje bi bile smještene sve instalacije, gdje bi se čovjek mogao prošetati kroz te instalacije, vidjeti da na jednom spoju ne curi nikakva voda, nikakav plin. Da je kanalizacija odvojena, oborinska od fekalne… Sve to je odbijeno od njihove strane, čak na prostački način. Iako sam im ja dao praktički razrađeni idejni projekt, kojeg su oni pobijali na meni smiješan način. Kad dođete u vijećnicu, oni ti ne daju više od jednog puta da govoriš. Kažu, govorio si, ne možeš dalje. Znači, oni se bave manipulacijom i oni pokušavaju držati tu nedodirljivost na način da vas nema na radiju, da vas nema na televiziji, da jednostavno ljudi zaborave na vas. I ja sad, kao običan građanin, zaista ne znam što se dešava u vijeću. To su napravili tako da su sjednice vijeća preselili na YouTube i tko će vam od ovih penzionera pratiti nešto na YouTubeu? Neće nitko. Očito bi to sadašnje mišljenje, koje bi stekli ti naši najstariji građani, bilo vrlo negativno za sadašnju politiku i zato je ta politika izbjegla svoju transparentnost na način da to stavi na YouTube. Mogu se staviti na X, mogu se staviti na Y, na Z, ne znam tko bi ih pratio, znači to je ta glupa, kratkovidna politika koja se provodi u gradu Karlovcu.

‘Sva ta gradilišta predugo traju, nisu dobro ugovorena, redovito se događa fušeraj’

Smatrate li onda da trenutna vlast u gradu ne uzima u obzir prijedloge građana te da sve rade ‘na svoju ruku’?

Oni su odavno odnarođeni. Kao da ne potiču odavde. Pa i ne potiču. Oni jednostavno ne osjećaju ovaj grad. Imaju nevjerojatan talent, tj. antitalent za vođenje tih radova. Znam da imaju problem s javnom nabavom, ali ne moraju odabrati najjeftinijeg, kad bi znali raspisati natječaj, da se mogu uvažiti neki drugi aspekti izvođača. I sam se bavim s time, znam da je to vrlo velika problematika. Danas odabereš izvođača, a sutra je taj izvođač nitko i ništa zato što mu je otišlo 80% radnika. I onda se gradilište pretvara u traumu, onda se pretvara u patnju. A imaš rokove, ovdje su europski rokovi, ali treba imati snage prekinuti radove, naplatiti kazne i angažirati novog izvođača. Za to je potrebna sposobnost, koju sadašnja vlast u gradu Karlovcu jednostavno nema. Sva ta gradilišta predugo traju, nisu dobro ugovorena, redovito im se dešava ‘fušeraj’. Nitko ne kontrolira dobro te radove. Zato imamo takvo stanje kakvo imamo.

Svojevremeno ste otvoreno upozoravali na loše stanje nadvožnjaka. Zašto Gradska uprava, po vašem mišljenju, ignorira takva upozorenja, dok problem ne postane neizbježan?

Koncentrirao sam se na nadvožnjake HŽ-a, jer smatram da se grad Karlovac ne može prepustiti samovolji Hrvatskih željeznica, nego ih mora poticati da vode brigu o objektima koji prolaze kroz grad Karlovac. Tako da sam ponukan tim razmišljanjem. I uvidjevši određene mane, nisu to sad neke mane koje prijete kolapsom, ali je vrijeme da se saniraju. Ovaj nadvožnjak kod pothodnika i nadvožnjak u Mačekovoj pokazuju moguće znakove budućeg krtog loma. Zato što se vide poprečne pukotine na konstrukciji. To znači da je voda došla do glavne armature. I može se desiti da, kod prolaska tereta, ta konstrukcija naglo pukne. Zato smatram da se trebaju pokrenuti hitne mjere. Da se prisili HŽ da izvede potrebna istraživanja, kako ne bi došlo do neke tragedije u budućnosti.

‘Skinite mi sav asfalt sa svih ulica, dajte mi pitku vodu’

Da imate ovlasti gradonačelnika, koje biste promjene i odluke momentalno donijeli na razini grada?

Prvi prioritet je voda. Jer grad bez pitke vode nije grad. Znači, skinite mi sav asfalt sa svih ulica, dajte mi pitku vodu. Ima puno stvari koje ne štimaju u gradu Karlovcu. Jedna od njih je javni prijevoz kojeg nemamo. I prije kad sam se bavio politikom, zastupao sam politike koje očito nikog nisu previše interesirale. To su politike komunalne prirode jer smatram da je gradonačelničko mjesto prvenstveno stvar komunalne politike. Tu ideološka politika, koja se nameće na državnoj razini, nema mjesta. Jednostavno tu moraju doći ljudi koji znaju ovaj grad, koji imaju ideje kako riješiti određene probleme, a ne ljude koji to rješavaju zato što su pripadnici neke stranke. Ja nisam protiv HDZ-a, kao niti protiv ijedne druge stranke. Ja sam jednostavno taj koji želi ljude na vlasti koji znaju raditi. Greška je napravljena prije nekoliko godina, kada je smanjen tlak. To je bazna greška svih ostalih problema. Imali smo šest bara u mreži, a oni su smanjili na četiri bara. Što smo dobili sa smanjenjem tlaka sa šest na četiri bara? Dobili smo kratkotrajan efekt smanjenja gubitka vode, koje je tada iznosilo oko 55%, i on je tada kratkotrajno pao. Ali, to smanjenje tlaka uzrokovalo je da vi sada, kada cijev dobije rupu, više voda ne izađe na površinu da detektirate kvar, nego ga ne vidite. Tako da imamo sada gubitak od 70%, otprilike. To je strašno! Taj gubitak od 70% je kao da sada prelijevamo jednu količinu vode iz ruku u ruku, ja i vi ne bi izgubili toliko vode u deset prelijevanja. To vam govori koliko je politika prema vodovodu bila kriva.

Mislite li da gradska tvrtka Vodovod i kanalizacija nije sposobna riješiti takve probleme?

Za trećinu su smanjili tlak, ali bome su smanjili i trećinu kapaciteta. I sad u špicama potrošnje više ta cijev, koja je u špici potrošnje bila iskorištena 80%, ona više nije iskorištena 80%, ona je iskorištena 110%. Znači nema dovoljno vode za napajanje određenog dijela grada. Iz nijedne njihove izjave nisam mogao iščitati da ovu argumentaciju, koju sam sad naveo, da su i razmotrili. I vidite da se to periodično događa u nekim dijelovima grada. Imamo nesreću da cijev, koja u špici potrošnje ne može zadovoljiti traženu potrošnju, da sve ono što stvara je ono blato i ona kaljuža oko sebe ostatak dana, da tih pet minuta, koliko traje špica potrošnje, usisa u sebe. I onda ta zamućenost vode, odnosno prljava voda, oni ‘sretnici’ koji su najbliži tom kvaru, oni to povuku u pipu i vidimo te objave na internetu.

Je li direktor VIK-a Vukovojac svojevrsno ‘žrtveno janje’ cijele te situacije?

HDZ ima problem s kadroviranjem, svi imamo problem s kadroviranjem. Jednostavno ta loša klima poslušnosti se pokušava nastavljati. Ti ne možeš postati direktor danas ako nisi poslušan. Znači, to je osnovna mana. Oni imaju piramidu moći i svi u toj piramidi se boje onog koji je iznad njih, da mu ne bi slučajno proturječili i da ne bi zbog toga nazadovali u svom radnom mjestu. I mi privatnici, koji se ne slažemo s vlašću, mi imamo taj problem da nas ne angažiraju. Država i lokalna samouprava generira oko 60% radnih mjesta, odnosno 60% prometa, ukupnog prometa ljudi i svega. I svi ti ljudi koji rade u tom sektoru debelo vode brigu da se ne pojavljuju na nekakvoj nezavisnoj listi, ako ne pobijede, jer će im to će započeti sudbinu u kojoj neće napredovati u poslu, ni u plaći, i to je automatski udarac na egzistenciju ljudi koji se bave politikom. Znači, vi bi trebali u normalnom uređenju, u normalnoj državi, slobodno se baviti politikom. A kad dođeš na posao, stručnjak si za to i to. Ne, kod njih si jednostavno persona non grata, nepoželjna osoba, koja ne može napredovati u svom poslu, bez obzira na svoje znanja. I zato se kod nas, u stvari, uzgaja poslušnost. Sve manje znanja, a to osjećam i u svojoj struci.

‘Popis stanovništva jasno je pokazao da su ukrali masu glasova, zahvaljujući tome nisam pobijedio’

Mislite li da bi gradonačelnik Mandić mogao doći pod lupu istražitelja i zbog čega bi to moglo biti?

Ma, općenito je to nekakva sad moda. Znači, ja da sam gradonačelnik, ja bih imao barem 30 kaznenih prijava. Zato što postoji jednostavno sustav koji generira… ‘Ajmo sad, prijavit ćemo ga za ovo, za ono… Onda vam se dan pretvara u razgovaranje s policijskim inspektorima, koji u svakom trenutku mogu reći: Pa gledaj, pa ovo je već deseta prijava. Nešto tu ne štima. I onda slijedi istražni zatvor, pretvaranje, dokazivanje da ste nevini. Tu vam se život pretvara u pakao. Ja se s tim neću baviti, to je nešto što je ispod nekakvog normalnog čovječjeg digniteta. Znači, ako ne možeš uništiti svog političkog protivnika, onda ga tuži. Onda podnesi protiv njega deset kaznenih prijava, deset parnica i ‘ubit’ ćeš ga sigurno, zato što taj čovjek to ne može fizički pratiti. Tako da je to jedna vrlo perfidna politika, općenito u Hrvatskoj, kojoj se teži, a koje se treba groziti. Znači, tu kaznenu prijavu će napraviti onaj koji je za to zadužen, a to je drugi dio države, koji je ‘trebao biti neovisan’, a to je pravosudni dio. Mislim da su svi oni pod barem nekakvim pritiskom vladajućih, jer oni napreduju u karijeri i, onda kad trebaju napredovati u karijeri, onda ne napreduju zato što nisu donijeli odluku koja je bila po mjeri tadašnjih vladajućih.

Kako komentirate pojavu da gotovo na svakim lokalnim izborima u Karlovcu oporba pobjeđuje u gradskim četvrtima, a HDZ s partnerima u gradskom prstenu. Treba li oporba možda promijeniti predizbornu strategiju i više se fokusirati na karlovački prsten?

U moje vrijeme su imali 98% izlaznost u nekim selima. Ja sam tvrdio da su pokrali. Nakon toga je popis stanovništva jasno pokazao da su ukrali masu glasova. I zahvaljujući tim ukradenim glasovima ja nisam pobijedio. Toj krađi je vjerojatno isto došao kraj. Sad znamo kako oni to rade. Svjesni smo toga. Ne doživljavam tu podjelu grad – selo. Oni su svi dio grada Karlovca. Jedno bez drugoga ne ide. Ja bih volio da se ta poljoprivreda razvije, to mljekarstvo u cijeloj državi je otišlo k vragu. Moja inicijativa, koja je predviđala tu nekakvu tržnicu poljoprivrednika na glavnom trgu, isto je naišla na podsmijeh vladajućih. A sami to sad žele napraviti. Samo što ideju vam nitko ne može ukrasti. Mislim da HDZ samo vodi malo više organizacijske brige i uspijeva ljude kupiti za malo tih povlastica, koje oni imaju zapošljavajući se u nekim gradskim tvrtkama. To su premale povlastice da bi to uporište HDZ-a bilo tako jako. Mislim da treba bolji kontakt sa tim dijelom grada i bolja organizacija ljudi koji će se boriti na sljedećim izborima i obilaskom svih tih ljudi, prezentacijom nekakvog zdravog programa koji uključuje njih.

Karlovac ima odličan potencijal geotermalne energije i energetske neovisnosti. Zašto, po vašem mišljenju, taj potencijal nije maksimalno iskorišten i blokira li tu realizaciju nesposobnost ili nedostatak političke vizije?

Možemo biti samodostatni jer imamo tu geotermalnu energiju, kojoj se gradonačelnik Mandić nije usudio ni prismrditi. Samo je preuzeo tu ideju od mene. Znači, oni se vode nekim čudnim studijama, koje su napravljene diktirano. Gledajte, kažu da jedno 5% ljudi ima u sebi tu žicu pokrenuti neke procese, a ostali nemaju. Gradonačelnik koji je sad na čelu grada nema tu sposobnost, on se uvijek služi s tom nekom sintagmom struka, struka, slušamo struku.

‘Kad idete jednom majstoru, kad vam jednom pogriješi, idete možda drugi put, kad drugi put pogriješi, treći put vjerojatno ne idete’

Hoćete li se možda vratiti u politiku?

Mislim da ću se opet morati uključiti u politiku. Ne više kao frontman, nego kao pomoć jednoj nezavisnoj opciji koja se trenutno stvara u gradu. Meni je jedini način i želja da se vratim u politiku s nezavisnom listom, s jakom nezavisnom listom, i da maknemo ljude, ne HDZ, nego one koji ne znaju raditi. Predugo već traje i previše smo već primili tih neželjenih tvari u svoje organizme. Plus onaj mangan koji se javlja, koji je užasan.

Koji će biti glavni fokus neke iduće predizborne kampanje?

Mislim da taj cijeli sustav vodovodni, koji kažem da je najbitnije pitanje grada, na njemu će se temeljiti buduća kampanja te nezavisne liste. Totalna promjena svega. Znači, oni nemaju ništa. Oni nemaju automatsko očitanje potrošača. Nemaju podijeljenu mrežu unutar grada na sektore. U stvari, ja sam za to da se vlast mijenja svake četiri godine jer ne možeš ti ostati duže na vlasti i biti zaštićen od svojih gluposti. Znači, jednostavno četiri, maksimalno osam godina, i to je vrijeme kad nestaješ. Ono što si trebao napraviti – napravio si, ono što nisi napravio – nećeš nikad niti napraviti. Jer si jednostavno dosegnuo do svojih maksimalnih kapaciteta.

Imate li za kraj neku poruku za Karlovčanke i Karlovčane?

I mladi piju pitku vodu i o njoj ovisi zdravlje. Znači, što nas zdravstveno određuje? Određuju nas zrak, zemlja i voda. Zrak je, otprilike ćemo reći – prosječan. Zemlja – isto prosječno. Sve je prosječno. Nemamo nekih velikih zagađivača, osim našeg Ilovca, ali to je južnije. A ono što nas najviše zdravstveno određuje, to je voda. Dakle, mladi, ako želite biti zdravi, ako želite da vaša djeca budu zdrava i da budete veseli u ovom gradu, a to je najbitnije za život čovjeka, onda glasujte za politiku koja će voditi brigu o tome. Kad idete jednom majstoru, kad vam jednom pogriješi, idete možda drugi put, kad drugi put pogriješi, treći put vjerojatno ne idete. Znači, to bi trebala biti poruka za sljedeće izbore. OK, glasali smo možda za HDZ, ali pokazali su da su nedostojni i nesposobni za voditi ovakav grad.

(Razgovarao: Tonko Tomičić)