Doživotno i dosmrtno uzdržavanje: Štetne ugovore treba ukinuti, registrom kontrola tko i što potpisuje
Ugovori i njihove promjene sutra na dnevnom redu u Saboru
Štetnosti ugovora o doživotnom o dosmrtnom uzdržavanju glavni su pokazatelji ekonomskog zlostavljanja starijih osoba.
Jedna je to od gorućih tema koja se tek s vremena na vrijeme pojavljuje u javnosti, a osobito je važna umirovljeničkoj populaciji.
Radi se o tome da ste osoba koja potpisuje ugovor o doživotnom uzdržavanju, vlasništvo nad nekretninom je do vaše smrti. U slučaju da potpisujete ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, onaj koji vam pruža uzdržavanje može prenijeti nekretninu u trenutku potpisivanja ugovora.
Šteta je to koju je prema istraživanjima pretrpio veliki broj starije populacije, često jer ne razumiju o čemu se ovdje zapravo radi, a uočeno je kako nerijetko niti ne zatraže objašnjene ili pak pojašnjenje ugovora.
Upravo su štete koje uzrukuju ovi ugovori glavni pokazatelji ekonomskog zlostavljanja starijih osoba, ističe predsjednica Udruge StarKA, Sabina Angelina Latin, na što se kasnije samo nadovezuju fizičko i psihičko nasilje, također prisutno u velikoj mjeri.
No, upravo sutra sporni ugovori dolaze na dnevni red u Sabor gdje se očekuju velike promjene i pomaci.
– Očekujemo ustrojavanje registra ugovora o uzdržavanju koji će se voditi kod javnobilježničke komore, kako bi se pratilo tko je sklopio koliko ugovora, koliko je poništeno i slično. Također, mijenjao bi se i naziv ugovora, gdje bi ugovor o doživotnom uzdržavanju dobio i dodatak uz prijenos imovine nakon smrti. Jasnije će se propisati sadržaj uzdržavanja što do sada nije bio slučaj. Neće se moći sklopiti više od tri ugovora, a uvodi se i upis u zemljišne knjige, a sve pravne procedure vezane uz raskid ugovora ići će po hitnom postupku, najavila je Latin.
Veliki broj starijih trpi i druge vrste nasilja
Nakon ekonomskog nasilja, na kojeg se nadovezuju psihičko i fizičko nasilje, koje također zabilježeno u visokim postocima. Upravo iz tog razloga, danas je u Karlovcu organiziran okrugli stol gdje su upravo starijima predstavljene teme poput vrsta nasilja nad starijim osobama i kako ih prepoznati, prevencija nasilja i kao i moguće štetnosti ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju.
Također, uz svakodnevne oblike nasilja kojima su izložene starije osobe, sve se dodatno pogoršava kada se radi o starijim osobama s invaliditetom, posebice kognitivnim, pa se upravo ovakvim aktivnostima i većim angažmanom zajednice nastoji pružiti adekvatna pomoć i sprečavanje samog nasilja.
L. Grčić