Život SVJETSKI DAN IZBJEGLICA Objavljeno 20.6.2022. - 11:11 Podijeli
Svake minute 20 osoba ostavi sve za sobom da pobjegne od rata, proganjanja ili terora.
Svjetski dan izbjeglica, koji se obilježava svake godine 20. lipnja, posvećen je snazi, hrabrosti i ustrajnosti milijuna izbjeglica. Svake minute 20 osoba ostavi sve za sobom da pobjegne od rata, proganjanja ili terora.
Da je Projekt ‘SMS – svi mi skupa’, kojeg provodi Građanska inicijativa ‘Moj grad Sisak’ s partnerima, dobro prepoznat i učinkovit u provedbi, potvrđuje i predstavljanje na Završnoj konferenciji provedbe EU projekta Hrvatskog crvenog križa ‘Izgradnja sustavne i sveobuhvatne podrške osobama pod međunarodnom zaštitom razvojem uključivih socijalnih usluga’. Voditeljica projekta dr. sc. Daša Poredoš Lavor govorila je na temu Iskustva provedbe projekta ‘SMS – svi mi skupa’. U pripremi ovog rada sudjelovali su i drugi članovi tima Ivančica Devčić, prof., interkulturalni medijator Salam Ibrahim Kadhim Al-Nidawi, mag. iur. i administratorica / asistentica projekta Jadranka Demonja.
Kako saznajemo od Poredoš, najzastupljenije aktivnosti ovog projekta su zagovaranje, medijska kampanja, psihosocijalna podrška, radionice, tematske razgovaraonice i slično, te da im je od iznimne značajnosti postojanje prevoditelja za arapski jezik i interkulturnog medijatora koji olakšava dolazak do obitelji u potrebi i pristup u njihove živote i slično. Nadalje je istaknula odličnu suradnju s HZZ PU Sisak, RCT Zagreb, Projektom građanskih prava (PGP) Sisak, knjižnicama i školama, zainteresiranim gradovima i općinama, medijima, te drugim subjektima u zajednici.
Nadalje dodaje značajnu ulogu Centra za integraciju stanaca koji aktivno djeluje u Sisku i na terenu na području cijele Hrvatske. Centar je novi model zaštite ljudskih prava stranaca koji nemaju riješen status u Republici Hrvatskoj. PGP Sisak projekt provodi uz pomoć partnerskih organizacija. Norveško vijeće za izbjeglice, uz čiju pomoć je PGP Sisak i osnovan, a projekt će omogućiti nastavak bilateralne suradnje Hrvatske i Norveške. Partner Građanska inicijativa ‘Moj grad Sisak’ pruža psihosocijalnu pomoć i sudjeluje u aktivnostima socijalnog uključenja korisnika u lokalnu zajednicu, a Grad Sisak će omogućiti održivost projekta, jer isti planira izgradnju Centra za podršku ranjivim skupinama u Sisku, koji će se nadovezati na rezultate ovog projekta. Projekt je podržan sa 135.000 eura financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP i Norveških grantova.
U zaključnim promišljanjima za potrebnu ovog prikaza Poredoš Lavor je istaknula: migracije, ekonomski uvjetovanja preseljenja, ratovi, pandemije, prirodne katastrofe i slično mnogim ljudima tijekom života uzrokuju gubitak doma. To je vrlo stresno, dovodi do straha, uznemirenosti i velike životne traume. Podučavamo obitelji da žive u sadašnjosti (puno razmišljanja o teškoj prošlosti koči napredak u sadašnjosti i budućnosti). Jednostavno je – budimo ljudi jedni drugima, pokažimo razumijevanje prema ljudima pod međunarodnom i privremenom zaštitom – da se pokrenu, oslobode, krenu u proces prilagodbe i ostvare sve svoje potencijale u novom životnom okruženju i uz podršku svih nas.
Projekt ‘SMS – svi mi skupa’ provodi se u Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj, Primorsko-goranskoj, Požeško-slavonskoj te drugim područjima u kojima se iskaže potreba za pružanjem podrške osobama pod međunarodnom zaštitom, a dio je dvogodišnjeg programa usmjerenog smanjenju i prevenciji socijalne isključenosti te socijalnom uključivanju i integraciji socijalno osjetljivih skupina za 2021. i 2022. godinu. Projekt je financiran u iznosu 75.000 kuna sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Partneri na projektu su Osnovna škola ‘Braća Bobetko’ Sisak i Centar za socijalnu skrb Sisak.
(sponzorirana objava)