Ženska grupa Korak unaprijeđuje rad sa žrtvama nasilja u obitelji, ali ima i psihosocijalno savjetovanje za nasilnike
Izuzetno vrijedan trogodišnji program podupire Ministarstvo s 510 tisuća kuna godišnje
Mijenjam sebe, mijenjam društvo naziv je trogodišnjeg programa čiji je nositelj Ženska grupa Korak i kojem je cilj pružanje podrške i praćenje žena i djece po izlasku iz Skloništa za žrtve nasilja u obitelji, ali i psihosocijalno savjetovanje onih koji čine nasilje.
Tu je i novi detalj, a to je psihosocijalni tretman za maloljetne počinitelje kaznenih djela.
Projekt sa 170 tisuća kuna godišnje financira Ministarstvo rada mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a ukupno će dati 510 tisuća kuna.
-Ovim programom od starijih aktivnosti nastavili smo pružati podršku i praćenje žena i djece po izlasku iz Skloništa za žrtve nasilja u obitelji gdje osiguravamo njihovu kvalitetnu reintegraciju u društvo i olakšavamo prilagodbu na samostalan život. Naime, žene koje nemaju podršku, nerijetko se vraćaju partnerima koji su najčešće počinitelji nasilja u obitelji i time se vraćaju u ulogu žrtve. Stoga korisnice imaju pravo na podršku u rješavanju pravnih pitanja te imaju pravo na odvjetničko zastupanje prema procjeni stručnog tima. Također postoji pravo i mogućnost na ekonomsko osnaživanje za korisnice koje nisu zaposlene kako ne bi bile ovisne o partnerovim prihodima, pa tako ova usluga može obuhvaćati primjerice pomoć u pisanju kvalitetnog životopisa. Korisnice imaju pravo i na humanitarnu pomoć po izlasku iz Skloništa, kažu u Koraku.
Vrlo važno je uz represiju počinitelja, kao i podršku žrtvama, raditi upravo s počiniteljima nasilja u obitelji.
Pokazalo se da nasilno ponašanje nije dovoljno samo kazniti već ga treba i promijeniti te zato mnoge zemlje, uključujući i Hrvatsku, pored kazni predviđaju i izricanje mjera, pa tako između ostalih i mjeru obiteljsko-pravne zaštite putem koje Koraku CZSS Karlovac upućuje počinitelje nasilja u obitelji. U ovoj usluzi se radi na stjecanju uvida i prihvaćanja odgovornosti za vlastito nasilno ponašanje, usvajanju samokontrole ponašanja, promjeni uvjerenja koja pridonose održavanju nasilnog odnosa i unaprjeđenju socijalnih vještina. Nasilno ponašanje je izabrano i naučeno ponašanje, pa se sukladno time ako osoba to želi, može i mijenjati, kaže Veronika Lesić, socijalna radnica i voditeljica usluga psihosocijalnog savjetovanja i tretmana na programu.
Psihosocijalnim savjetovanjem počinitelja nasilja u obitelji obuhvaćeno je u ovih dvije godine već 14 osoba (od predviđenih 5 do 10 u sve 3 godine); psihosocijalnim tretmanom za maloljetne počinitelje kaznenih djela obuhvaćeno je u ovih godini dana već 7 korisnika te je trenutno 20 djece i 20 žena uključeno u uslugu praćenja i pružanja podrške nakon izlaska iz Skloništa za žrtve nasilja u obitelji.